O wystawieniu na sprzedaż Naszej Klasy poinformował we wtorek Antyweb oraz Biztok.pl. Według nich, należący dziś do zarejestrowanej na Cyprze spółki Excolimp oraz polskich założycieli serwisu, spółki Yamkako Holdings Co. Ltd. portal nk.pl przeszedł już audyt i jest w trakcie restrukturyzacji.

Według portalu Antyweb.pl, transakcja sprzedaży jest już praktycznie sfinalizowana. Biztok potwierdził z kolei, że spółka była wystawiona na sprzedaż.
Oba portale powołują się na wieści z rynku, według których w rozmowach uczestniczyła Wirtualna Polska oraz Onet i to ten ostatni ma być nowym, nieoficjalnym jeszcze właścicielem kultowego niegdyś portalu, wspólnie z krakowskim producentem gier Ganymede.

Dlaczego do gry dołącza właśnie producent gier? Odpowiedź tkwi w źródle zysków Naszej Klasy. Jak informuje Biztok, mimo, że portal ten od dawna notuje spadki oglądalności, w sierpniu liczba użytkowników ze szczytowych 13 mln spadła już do 5,6 mln osób, to serwis utrzymuje się głównie z drobnych opłat użytkowników, głównie dzięki oferowanym. Sprzedaż reklam została ograniczona rok wcześniej. Grami mają się też zajmować ojcowie założyciele, Maciej Popowicz i Arkadiusz Pernal. Ich gra "Na ryby" miała osiągnąć dobre wyniki finansowe w Nk.pl. Jeszcze trzy lata temu właściciel portalu poinformował, że w 2011 miał 75,3 mln zł przychodów, z czego ponad połowa pochodziła z reklamy.

>>> Czytaj też: Black Hawk odleci z Polski? Sikorsky zagrał z MON va banque

Reklama

Onet i WP nie potwierdzają i nie zaprzeczają

Informacja o sprzedaży Naszej Klasy wciąż jest nieoficjalna. Od pogłosek zdecydowanie odciął się Robert Bednarski, prezes Onetu, cytowany przez Biztok. - Z założenia nie komentujemy żadnych informacji i plotek rynkowych dotyczących naszych aktywności na rynku ani naszych konkurentów i pozostaniemy konsekwentni tej zasadzie – powiedział.

Równie rozmowna była rzeczniczka Wirtualnej Polski, Katarzyna Halicka, która stwierdziła, że nie komentują spekulacji rynkowych. Według źródeł Biztok, Nk.pl miała być jednym z kilkunastu podmiotów na liście potencjalnych przejęć Onetu.

W jakim miejscu jest dziś Nasza Klasa, pierwszy i kultowy niegdyś portal społecznościowy, który przyciągnął i przekonał do internetu pokolenie 40-, 50-, a nawet 60-latków. Wciąż jest dużym serwisem, jednak jego popularność spada i w najbliższym czasie raczej nie wzrośnie. Jak wskazuje Antyweb, ma dziś więcej użytkowników niż Twitter i Pinterest razem w Polsce i wciąż zajmuje pozycję vicelidera w grupie społeczności w Megapanelu. Źródłem dochodów mogą być więc gry, mailing oraz klasyczna reklama odsłonowa również.

Jak pisze Antyweb, Onet wciąż poszukuje podmiotu, który ustabilizował by ich przewagę w Megapanelu nad Grupą Wirtualna Polska, na co daje im szansę przejęcie Naszej Klasy. - Do tego zyskają konkretne nowe przebiegi, jeśli chodzi o odsłony i powierzchnie reklamowe. Natomiast włączając do dealu Genymede mogą wspólnie ponownie spróbować z grami na NK – stawia hipotezę Grzegorz Marczak.

>>> Czytaj też: Nowy gracz na rynku smartfonów. Marka Honor wchodzi na polski rynek