„Sumitomo prawdopodobnie odnosiło się do tego co zdefiniowano w umowie joint-venture jako produkcję komercyjną. Zakłada ona, że produkcja komercyjna jest osiągnięta wtedy, kiedy przez 30 kolejnych dni mamy poziom produkcji na poziomie co najmniej 65 proc. produkcji docelowej. My uruchamiając produkcję miedzi na początku lipca mieliśmy świadomość tego, że krzywa przyrostu produkcji może w kolejnych miesiącach ulec zachwianiu. Ale dzięki temu, że magazynujemy część rudy, będziemy mogli w przyszłym roku przerobić więcej rudy. Wielkości roczne produkcji pozostają wciąż ważne” - powiedział w piątek Jarosław Romanowski, wiceprezes KGHM.

„Sama krzywa ramp-upu i wielkości produkcji uległa przesunięciu, ale mamy plan nadrobienia tych miesięcy w II połowie roku 2015. To do czego odnosił się prezes Sumitomo, jest punktem na zakładanej krzywej produkcji” - dodał.

Romanowski poinformował na piątkowej konferencji, że aktualny dzienny przerób rudy w Sierra Gorda to 75 tys. ton.

"Zakładamy, że w I kwartale 2015 r. to już będzie 80 proc. docelowych wartości, a w kolejnych kwartałach osiągniemy docelowe wartości przerobowe na poziomie 110 tys. ton rudy dziennie” - powiedział Romanowski.

Reklama

Produkcja ze złoża Sierra Gorda ruszyła pod koniec lipca. Obecnie trwa rozruch kopalni. W wywiadzie dla PAP w październiku prezes Herbert Wirth informował, że spółka jest zadowolona z przebiegu rozruchu i projekt powinien osiągnąć 100 proc. mocy w I połowie przyszłego roku.

W ramach I fazy Sierra Gorda ma produkować rocznie około 120 tys. ton miedzi, 50 mln funtów molibdenu i 60 tys. uncji złota w pierwszych latach działalności.

Romanowski podtrzymał, że te poziomy produkcji zostaną osiągnięte już w przyszłym roku. Poinformował, że w tym celu KGHM magazynuje część obecnie wykopanej rudy, tak by przerobić ją w przyszłym roku.

„Dzięki temu, że będziemy mieli przez kilka najbliższych lat mniejszą twardość skał niż zakładaliśmy będziemy w stanie przerobić więcej niż zakładane średnio 110 tys. ton rudy dziennie. Zwłaszcza w pierwszym roku jesteśmy pozytywnie nastawieni do tej kwestii. W związku z tym nasze założenia co do produkcji w 2015 r. pozostają ważne” - powiedział Romanowski.

„Zakład do produkcji molibdenu rusza w tym roku, a pierwsza produkcja będzie jeszcze w tym miesiącu. Natomiast produkcja, która ruszy jeszcze w tym miesiącu, będzie wymagała prac w zakresie kalibracji procesów” - dodał Maciej Koński, dyrektor centrum analiz strategicznych i bazy zasobowej.

Pod koniec października pierwszy transport koncentratu miedzi (ponad 5 tys. ton) z kopalni Sierra Gorda został wysłany do huty Toyo w Japonii, należącej do grupy Sumitomo.