Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zwiększyła się w październiku br. o 1,6 proc. r/r, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 3,5 proc.

Dwunastu analityków ankietowanych przez ISBnews liczy, że produkcja sprzedana przemysłu odnotowała od 1,3 proc. spadku r/r do 2,5 proc. wzrostu przy średniej w wysokości 1,27 proc. wzrostu (wobec wzrostu o 4,2 proc. r/r we wrześniu br.).

- Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 1,5 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,3 proc. wyższym w porównaniu z wrześniem br. - głosi komunikat.

Narastająco w styczniu-październiku br. wzrost produkcji przemysłowej wyniósł 3,3 proc. r/r.

Reklama

20 z 34 działów przemysłu

Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 20 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) w październiku 2014 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Ogółem produkcja sprzedana przemysłu zwiększyła się w poprzednim miesiącu o 1,6 proc. r/r (wobec oczekiwanego wzrostu średnio o 1,3 proc.). Produkcja przedsiębiorstw budowlanych spadła o 1,0 proc. r/r (oczekiwano wzrostu średnio o 1,9 proc.).

"W stosunku do października ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 20 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji mebli – o 16,9 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 10,1 proc., maszyn i urządzeń – o 9,9 proc., urządzeń elektrycznych – o 9,0 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 5,1 proc., wyrobów farmaceutycznych – o 5,1 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 4,6 proc. oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 4,1 proc." - czytamy w komunikacie.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z październikiem ub. roku wystąpił w 14 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 11,3 proc., w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 9,9 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 4,1 , w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 3,1 proc., w produkcji artykułów spożywczych – o 2,3 proc., podał też GUS.

"W stosunku do października ub. roku spadek poziomu zrealizowanych robót [budowlano-montażowych] odnotowano w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa budynków – o 2,7 proc. oraz budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 1,7 proc. W podmiotach realizujących roboty budowlane specjalistyczne wystąpił wzrost o 3,1 proc." - czytamy dalej.

>>> Czytaj też: "Efekt snoba" a finanse młodych. Z wiekiem oszczędzają coraz mniej

Przemysł rozwija się, ale wolno

Produkcja przemysłowa w Polsce, w ujęciu rocznym, wzrosła w październiku o 1,6 proc. Dane są zgodne z prognozami ekspertów.

Przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich Ryszard Petru uważa, że produkcja przemysłowa przyśpieszy dopiero w przyszłym roku. Obecnie, według ekonomisty, następuje powolne odbicie produkcji. Produkcja przemysłowa, według eksperta, cierpi z powodu gorszych wyników eksportu i gorszej sytuacji w Niemczech. Sytuacja powinna poprawić się w przyszłym roku, kiedy szerszym strumieniem do przedsiębiorstw popłyną pieniądze z Unii Europejskiej.

Ekonomiści prognozowali, ze produkcja przemysłowa w październiku wzrosła w ujęciu rocznym o 1,6 procent. We wrześniu wskaźnik ten pokazał wzrost o 4,2 procent w stosunku do września 2013 roku.