Z dokumentu PwC wynika również, że na planach Brukseli może ucierpieć kilka banków, które będą musiały wycofać się z niektórych rynków. Wpłynie to także na wzrost kosztów kredytów hipotecznych.

Na początku roku Komisja zaproponowała bankom wydzielenie działalności detalicznej z operacji na rynkach finansowych, uważanych za bardziej ryzykowne. Bruksela chce również, by banki nie inwestowały funduszy własnych w inwestycje kapitałowe. Komisja Europejska tłumaczy te plany chęcią zwiększenia bezpieczeństwa klientów banków.

Jednakże, dodatkowe koszty wymuszą na bankach większe obciążenie przedsiębiorstw i klientów - wynika z raportu PwC. Globalna firma doradcza twierdzi, że w wyniku propozycji Komisji Europejskiej i utrudnienia działalności bankom europejska gospodarka straci 0,15 procenta PKB, co oznacza, że z rynku wyparuje 20 miliardów euro.

>>> Czytaj też: Nad europejską gospodarką zbierają się ciemne chmury. Widmo deflacji coraz bliżej

Reklama

O wiele gorsze mogą być skutki w dłuższej perspektywie. Spadek unijnego PKB może wynieść nawet 1-2 procent. Pod presją znajdzie się 9 z 18 strategicznych banków w Unii, w tym kilka brytyjskich, takich jak Barclays, HSBC i Royal Bank of Scotland.

Bankowi lobbyści próbują zatrzymać prace w Komisji Europejskiej, którymi zajmuje się teraz lord Jonathan Hill, nowy unijny komisarz ds. stabilności finansowej.