Opublikowane wczoraj na szczycie OPEC oświadczenie o pozostawieniu bez zmian docelowej produkcji na poziomie 30 mln baryłek dziennie zadało bolesny cios rynkom: ceny ropy Brent i WTI straciły na wartości kolejne pięć dolarów, osiągając tym samym najnowsze wieloletnie minima.

• Po szczycie OPEC ceny ropy Brent i WTI osiągają nowe minima
• NOK, RUB tracą na wartości; rajd w parze USD/CAD
• JPY słabnie po negatywnym odczycie CPI

Opublikowane wczoraj na szczycie OPEC oświadczenie o pozostawieniu bez zmian docelowej produkcji na poziomie 30 mln baryłek dziennie zadało bolesny cios rynkom: ceny ropy Brent i WTI straciły na wartości kolejne pięć dolarów, osiągając tym samym najnowsze wieloletnie minima.

W kontekście walutowym oznaczało to realizację prognozowanych scenariuszy dla takich walut, jak korona norweska, która zbliżyła się do minimów z 2009 r. względem euro i znajduje się obecnie zaledwie kilka procent powyżej minimów odnotowanych w okresie światowego kryzysu finansowego względem dolara amerykańskiego.

Nowe minima cyklu osiągnął również rubel, a dolar kanadyjski wreszcie się przebudził i dostrzegł implikacje spadku cen energii: po rajdzie o ponad jeden punkt z poziomu wczorajszych minimów, para USD/CAD zdecydowanie powróciła w granice przedziału. Testem dalszych nastrojów wobec CAD i NOK będą dzisiejsze odczyty z Norwegii i Kanady.

Reklama

USD może czerpać korzyści z osłabienia cen ropy, ponieważ mniejszy eksport oznacza mniejszą płynność tej waluty; może to częściowo leżeć u podstaw wczorajszego imponującego kursu dolara amerykańskiego. Przy okazji, czy OPEC nie mogłaby sprawdzać kalendarza, zanim zaplanuje swój szczyt w dniu, w którym przypada jedno z największych świąt w roku?

Para USD/NOK znalazła się blisko poziomów odnotowywanych podczas światowego kryzysu finansowego; 7,25 był wówczas przybliżonym poziomem oporu. Poziom ten z łatwością może zostać osiągnięty, jeżeli ropa straci na wartości kolejne 5-10 dolarów.

Opublikowane w nocy dane dotyczące CPI Japonii były negatywne i w efekcie jen stracił na wartości w ramach przewidywań, że otwiera to drogę dla podjęcia dalszych działań przez BoJ, w szczególności w przypadku dalszego załamania cen energii, które byłoby motorem polityki pieniężnej, ponieważ zmniejszyłoby nieco obciążenie japońskiej waluty wysokimi kosztami importu. Pozostałe dane z Japonii były zróżnicowane: produkcja przemysłowa nieco się poprawiła, natomiast wydatki gospodarstw domowych i sprzedaż detaliczna nadal były słabe.

W dolnej części przedziału parze USD/JPY nigdy szczególnie nie groziła konsolidacja; wąski przedział sugeruje, że byki na najmniejsze drgnienie kursu gotowe były wejść do gry. Ostatni powrót daje podstawy, by prognozować dalszy wzrost, być może z testem poziomu 120,00, trwający dłużej niż następny tydzień. Za wzrostem przemawia również szczególnie ciekawa formacja rozszerzającego się trójkąta.

Niedźwiedzie w parze AUD/USD ponownie mogą poczuć się bezpieczne po odwróceniu ostatniego squeeze'u. Para z powrotem zmierza w kierunku minimów cyklu przed serią wyboistych wydarzeń ryzyka przewidzianych na przyszły tydzień.

Co dalej?

Pamiętajmy, że Stany Zjednoczone są dziś zasadniczo na urlopie, nawet, jeżeli rynki są otwarte na symboliczne pół dnia.

Na kurs euro wpłynie dzisiejsza publikacja szacowanego CPI dla strefy euro, w szczególności dane na temat inflacji bazowej, ponieważ przewidywana wartość +0,7% w ujęciu rok do roku odpowiada minimum cyklu i wszystko poniżej spowoduje, że prezes Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghi, w przyszłym tygodniu podejmie zdecydowane kroki polityczne. Odczyt zgodny z przewidywaniami utrzyma na razie parę EUR/USD w przedziale i nie przewiduje się żadnych wzrostów, natomiast gdyby taki scenariusz miał miejsce, w obszarze wrażliwych zleceń stop może nastąpić nieprzyjemny squeeze.

Waluty skandynawskie są nadal słabe, w szczególności korona norweska, ze względu na spadek cen ropy. Ceny ropy projektowane przez wielu norweskich urzędników będą musiały zostać gruntownie skorygowane. Poznamy dziś najnowsze norweskie dane na temat sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia, które mogą przesądzić o losie NOK.

W Szwecji para EUR/SEK kontynuuje mozolny wzrost i w przypadku, gdy dzisiejszy odczyt okaże się niekorzystny, para ta może osiągnąć nowe maksima cyklu znacznie powyżej poziomu 9,30, mimo iż do tego ruchu może być konieczny również słaby odczyt szwedzkiego PMI w przyszłym tygodniu.

Przyszły tydzień będzie jak zwykle kluczowym pierwszym tygodniem miesiąca i oferuje pełną gamę światowych odczytów PMI oraz posiedzeń banków centralnych w Australii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Europie, a ukoronowaniem całego tygodnia będzie w piątek amerykański raport w sprawie zatrudnienia. Nie przewiduję unormowania sytuacji, w szczególności w kontekście wahań w parze USD/CNY po niedawnej zapowiedzi cięcia stóp przez chiński bank centralny.

Bądźcie wyjątkowo ostrożni.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Japonia: stopa bezrobocia w październiku wyniosła 3,5% w porównaniu z przewidywanym poziomem 3,6% i odnotowanym we wrześniu 3,6%
• Japonia: wydatki gospodarstw domowych ogółem w październiku wykazały -4,0% w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanym -5,0% i odnotowanym we wrześniu -5,6%
• Japonia: wskaźnik krajowego CPI w październiku wykazał +2,9% w ujęciu rok do roku i +2,2% z wyłączeniem żywności i energii, w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio +3,0%/+2,2% oraz z odnotowanymi we wrześniu odpowiednio +3,2%/+2,3%
• Japonia: sprzedaż detaliczna w październiku wyniosła -1,4% w ujęciu miesiąc do miesiąca w porównaniu z przewidywanym poziomem -0,5% oraz z odnotowanym we wrześniu +2,8%
• Japonia: wskaźnik produkcji przemysłowej w październiku wykazał +0,2% w ujęciu miesiąc do miesiąca i -1,0% w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio -0,6%/-1,7% oraz z odnotowanym we wrześniu +0,8% w ujęciu rok do roku
• Nowa Zelandia: prognoza aktywności (ANZ) w listopadzie wyniosła 41,7 w porównaniu z odnotowaną w październiku wartością 37,8
• Nowa Zelandia: wskaźnik zaufania przedsiębiorstw (ANZ) w listopadzie wyniósł 31,5 w porównaniu z odnotowanym w październiku 26,5
• Wielka Brytania: wskaźnik zaufania konsumentów (GfK) w listopadzie wyniósł -2 w porównaniu z przewidywanym -1 i z odnotowanym w październiku -2






Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

• Szwecja: PKB w III kwartale (08:30)
• Szwecja: sprzedaż detaliczna w październiku (08:30)
• Norwegia: sprzedaż detaliczna w październiku (09:00)
• Norwegia: stopa bezrobocia w listopadzie (09:00)
• Strefa euro: szacunkowy wskaźnik CPI w listopadzie (10:00)
• Strefa euro: wystąpienie Weidmanna z EBC (11:00)
• Kanada: PKB we wrześniu (13:30)
• Strefa euro: wystąpienie Lautenschlaeger z EBC (sob. 10:30)
• Nowa Zelandia: wystąpienie prezesa Wheelera z RBNZ (niedz. 19:45)
• Australia: wskaźnik wyników sektora wytwórczego (AiG Performance of Manufacturing Index) w listopadzie (niedz. 22:30)
• Chiny: wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym w listopadzie (pon. 01:00)
• Japonia: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Markit/JMMA Manufacturing PMI) w listopadzie (pon. 01:35)
• Chiny: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (HSBC) w listopadzie (pon. 01:45)