Otrzymaliście zgodę NBP na prowadzenie systemu płatności. Dzięki temu macie komplet dokumentów potrzebnych do startu. Kiedy on nastąpi?

Nie oczekiwaliśmy na zgodę NBP biernie i cały czas prowadziliśmy prace przygotowawcze. Dzięki temu już za kilka dni będziemy gotowi do przeprowadzenia pierwszych testowych transakcji. Teraz możemy podpisywać umowy z pierwszymi uczestnikami Systemu Blik. Mogą to być zarówno banki lub instytucje płatnicze udostępniające swoim klientom aplikację mobilną pozwalającą na dokonywanie transakcji mobilnych, jak i agenci rozliczeniowi obsługujący różnego typu akceptantów. Celem jest osiągnięcie w krótkim czasie 100 tys. punktów akceptacji. Prowadzimy rozmowy z nowymi partnerami takimi jak: Eurobank, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole, Getin Bank, Idea Bank, NeoBank, Bank Polskiej Spółdzielczości, Dotpay, CashBill, IT Card.

Czyli pierwszego stycznia będziemy mogli płacić Blikiem?

Reklama

Start systemu nastąpi, gdy banki wprowadzą w swoich regulaminach nową usługę. Trwa to zwykle dwa miesiące. Banki mają już wielu klientów bankowości mobilnej, ale wraz z nową usługą chcą zapewnić jak najszerszą sieć akceptacji. Od strony technicznej byliśmy gotowi już w listopadzie. Natomiast klienci zyskają dostęp do Blika w styczniu lub lutym przyszłego roku.

Dlaczego wydanie zgody przez NBP trwało tak długo?

Pragnę podkreślić: jesteśmy pierwszym systemem płatności mobilnych w kraju, a szóstym systemem płatności detalicznych w historii jaki otrzymał zgodę NBP. To powód do zadowolenia. System Blik działa w oparciu o ustawę o ostateczności rozrachunku. Bardzo istotnym elementem bezpieczeństwa jest gwarancja tego rozrachunku. W Systemie Blik obowiązuje zasada loss sharing, co oznacza, że w przypadku braku środków jednego uczestnika pozostali uczestnicy zapewnią pokrycie. Jest to nowe rozwiązanie bardzo pozytywnie wpływające na koszt działania systemu w stosunku do kosztu tworzenia ewentualnego funduszu gwarancyjnego. Zmian w systemie Elixir dokonać musiał także KIR. Transakcje mobilne są traktowane z najwyższym priorytetem, co oznacza, że w opisanych wyżej sytuacjach transakcje mobilne są wycofywane z sesji w ostatniej kolejności. To wszystko razem gwarantuje nam dokonanie rozrachunku w terminie. Rozwiązanie to wymagało od nas szczegółowego opisania różnych wariantów oraz konsekwencji takiego zdarzenia. Następnie musieliśmy zmodyfikować system, by był gotowy na rozliczenie różnych hipotetycznych wariantów. Stąd trwało to nieco dłużej, niż początkowo się spodziewaliśmy.

Siedziba PSP znajduje się w biurowcu Krajowej Izby Rozliczeniowej. Może to sugerować, że znaczenie KIR w budowie systemu Blik jest kluczowe.

Rola Izby została określona w momencie kiedy banki założyciele spółki PSP podpisały z nią porozumienie o współpracy. To implikuje zasady działania spółki, w której kluczową rolę powierzono właśnie Izbie. Zdecydowano wówczas, by nie budować własnego systemu rozliczeń, tylko wykorzystać system KIR, już funkcjonujący i dobrze znany wszystkim bankom. To ułatwi zaimplementowanie standardu płatności przez nowych uczestników. Dziś to porozumienie jest realizowane i jest to nasz bardzo istotny atut.

>>> Czytaj też: Blik ma już wszystkie zezwolenia. Rusza polski system płatności mobilnych

W tym momencie sieć akceptacji Blika to sieć akceptacji IKO?

Tak. Sieć IKO w pierwszym okresie stanowi bazę rozwoju sieci akceptacji dla Blika. Prowadzimy rozmowy z kolejnymi agentami rozliczeniowymi. Najbliższy rok to okres intensywnej pracy nad rozwojem sieci akceptacji i liczymy na osiągnięcie znaczącego udziału w rynku.

A kiedy Blikiem będzie można wypłacać pieniądze z bankomatów Euronetu i innych, niezależnych sieci?

Od startu systemu będzie można wypłacać z 5500 bankomatów udziałowców. Urządzenia operatorów niezależnych zostaną udostępnione jeszcze w pierwszej połowie przyszłego roku.

Czy w przyszłości wyobrażacie sobie współpracę z organizacjami płatniczymi, np. w celu umożliwienia płatności zagranicznych?

Nie wykluczamy oczywiście takiej współpracy, ale na obecnym etapie to organizacje płatnicze musiałyby określić, na ile kooperacja z nami będzie dla nich wartością.

A jakie są szanse na współpracę z Pekao, które rozwija alternatywny pomysł na płatności mobilne?

Blik jest systemem otwartym. Współpraca z każdym bankiem jest jak najbardziej możliwa. Dla każdego banku jest to jednak indywidualna decyzja i tym bardziej złożona, gdy rozpoczął już własne projekty mobilne. Jednak gdy spojrzy się na udziałowców, własne rozwiązania nie wykluczają korzystania z Blika.

W jaki sposób będziecie wykorzystywać geolokalizację w Bliku?

System obsługuje informację o położeniu sieci akceptacji. Aplikacja mobilna pozwala zobaczyć na mapie informacje o wszystkich punktach w najbliższym otoczeniu. To ważne dla klientów, gdy sieć jest jeszcze w początkowej fazie rozwoju. Widzimy duży potencjał w geolokalizacji. Także dla akceptantów. Tą drogą będzie można w przyszłości przekazywać dodatkowe informacje o ofercie lub promocjach.

Dla akceptantów niezwykle ważne jest by pieniądze z transakcji bezgotówkowej jak najszybciej mieć u siebie na rachunku. Jak długo będą na nie czekać, jeżeli przyjmą płatności Blikiem?

Informacje o transakcji z założenia są natychmiastowe, tak jakbyśmy płacili gotówką. Klient przy zakupie potwierdza płatność i akceptant od razu wie, że otrzymał środki i może nimi dysponować. Dlatego liczymy na nasz rozwój tam gdzie teraz dominuje gotówka. Uczestnicy (banki i agenci rozliczeniowi) rozliczają się wzajemnie następnego dnia na II sesji Elixir.

Kilka tygodni temu banki podniosły kapitał PSP. Czy te pieniądze wystarczą, czy będzie potrzebne kolejne dofinansowanie?

Wszystkie firmy potrzebują finansowania z zewnątrz szczególnie na początku swojej działalności. Dopóki przychody nie pokrywają kosztów bieżącej działalności finansowanie pochodzi od udziałowców. My także jesteśmy w takiej sytuacji. Przed nami są jeszcze koszty zawiązane z zakupem i rozwojem systemu informatycznego, czy marketingiem. Będziemy więc występować o celowe dopłaty.

W jaki sposób kolejne banki, które zechcą wejść do systemu, zrekompensują wydatki poniesione przez pierwszych sześciu udziałowców?

Wszyscy uczestnicy systemu płatności mobilnych Blik, będą korzystali z niego na tych samych warunkach. Cennik usług jest jednakowy dla wszystkich. Udziałowcy, założyciele firmy, będą w przyszłości korzystać z wyników jakie wygeneruje PSP.

Co będzie źródłem przychodów PSP?

Głównym źródłem przychodu PSP będzie generowanie sześciu- lub dziewięciocyfrowego kodu służącego uczestnikom do autoryzacji płatności lub podjęcia gotówki z bankomatu. Kolejnym źródłem przychodów będzie rozliczenie tych transakcji, co jest charakterystyczne dla systemów płatności.

Kiedy Blik umożliwi inicjację transakcji poprzez przesłanie kodu modułem zbliżeniowym?

Umożliwienie zbliżeniowej transmisji kodu jest jednym z elementów naszych planów rozwoju systemu na przyszły rok. Podobnie jak rozbudowa sieci akceptacji i uruchomienie aplikacji mPOS, która umożliwi przyjmowanie płatności na smartfonach. Ta usługa powinna się spotkać z dużym zainteresowaniem mikro i małych przedsiębiorstw. Atrakcyjna będzie także dla dużych partnerów zarządzających siecią kurierów, sprzedawców czy akwizytorów. Ta drogą chcemy uzyskać powszechność akceptacji Blika.