ikona lupy />
Polska, Rosja, Niemcy - stopa bezrobocia / Forsal.pl

Przedsiębiorca, który będzie chciał otrzymać takie wsparcie, nie może mieć zaległości w opłacaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Pracy. Ustawa ma obowiązywać przez 2 lata.



Reklama

W latach 2015-16 zarezerwowano na ten cel do 500 mln zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Ustawę musi jeszcze zaakceptować Senat. Ma ona wejść w życie od 1 lutego 2015 roku.

>>> Czytaj też: W kogo uderzy strategia surowcowa OPEC? USA nie są prawdziwym celem

Szef Business Centre Club Marek Goliszewski w rozmowie z IAR obawia się kryteriów formowanych przez rząd dla tych przedsiębiorców, którzy rzeczywiście ucierpieli. Jak dodał, podobnie jest z ustawą innowacyjną. Ma pomagać, zachęcać do innowacji ale okazuje się, że trzeba spełnić takie kryteria, a przedsiębiorcy z tego rezygnują. "Pierwsza lepsza" kontrola "weźmie ich na dywanik" i będą musieli płacić domiar - zaznaczył Marek Goliszewski.

Minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz tłumaczył, że o wsparcie będą mogły się ubiegać firmy, które zanotują 15-procentowy spadek obrotów w trzech miesiącach po 6 sierpnia 2014 r. w porównaniu z takim samym okresem rok wcześniej. Dotyczy to prawie 4 tysięcy firm, zatrudniających ponad 26 tysięcy osób.

Ustawa ma wejść w życie 1 lutego przyszłego roku, a z nowych rozwiązań będzie można skorzystać do końca 2016 roku.