"Polskie władze poinformowały MFW, że są zainteresowane ubieganiem się o kontynuację umowy w ramach elastycznej linii kredytowej MFW. Cieszę się z zainteresowania polskich władz nową dwuletnią umową w sprawie FCL. Nowa umowa z obniżoną wartością będzie kontynuacją obecnej dwuletniej linii o wartości 22 mld specjalnych praw ciągnienie (SDR, tj. ok. 33,8 mld USD), której ważność upływa w styczniu 2015 r." - powiedział Lipton, cytowany w komunikacie.

Dodał, że podziela opinię polskich władz, iż linia o obniżonej wartości będzie wciąż adekwatnym zabezpieczeniem przed ryzykami zewnętrznymi, jednocześnie wspierając strategię rządu.

Lipton wskazał też, że polska gospodarka przechodzi proces stopniowego ożywienia po spowolnieniu lat 2012-2013.

"Polska nadal korzysta ze swoich mocnych czynników fundamentalnych i polityki. Płynny kurs walutowy, wiarygodna polityka celu inflacyjnego, solidna polityka fiskalna oraz efektywny nadzór finansowy przyczyniły się do pokonania bez szwanku serii turbulencji rynkowych" - podsumował dyrektor Funduszu.

Reklama

Pod koniec listopada br. główny ekonomista Ministerstwa Finansów Ludwik Kotecki zapowiadał, że resort chce zmniejszyć na razie o 1/3 wysokość elastycznej linii kredytowej Polski w MFW. Powiedział wówczas, że Polska będzie stopniowo, w porozumieniu z MFW, wychodzić z FCL.

W styczniu 2013 r. Rada Wykonawcza MFW zatwierdziła wniosek polskich władz o przedłużenie elastycznej linii kredytowej (FLC) na kolejne dwa lata (poprzednia linia kończyła się w styczniu 2013 r.) i zwiększyła jej wysokość do ok. 33,8 mld USD z ok. 30,0 mld USD. W 2009 r. MFW udostępnił Polsce linię o wartości 21 mld USD.