Suma wartości ogłoszonych w Polsce fuzji i przejęć spadła o ok. 61 proc. rok do roku i wyniosła 4,5 mld euro w 2014 r., wynika z raportu opublikowanego przez kancelarię prawną CMS oraz AIG i EMIS. Liczba transakcji o jednostkowej wartości przynajmniej 1 mln euro wyniosła 285, co stanowi spadek o ok. 25 proc. rok do roku.

Dane za 2014 r. świadczą o znaczącym spadku w stosunku do 2013 r. Odnotowano wtedy 363 transakcje o łącznej wartości 11,6 mld euro.

„Podobnie jak w 2013 r., głównym motorem przejęć były tendencje konsolidacyjne w różnych sektorach gospodarki. Jednak tempo konsolidacji w niektórych sektorach było słabsze niż oczekiwane" - czytamy w raporcie.

Największymi transakcjami odnotowanymi w Polsce w 2014 r. były: przejęcie kopalni Knurów-Szczygłowice przez Jastrzębską Spółkę Węglową za 366,5 mln euro, kupno biurowca Rondo 1 przez Deutsche Asset and Wealth Management za 300 mln euro oraz nabycie centrum handlowego Poznań City Center przez Resolution Property i ECE Projektmanagement, którego wartość szacowana jest na 237,5 mln euro, podano.

Reklama

Pod względem liczby transakcji, Polska była na drugim miejscu w regionie europejskich rynków wschodzących, obejmującym Europę Środkową, Wschodnią i Południowo-Wschodnią. Fuzje i przejęcia przeprowadzone w Polsce stanowiły 13 proc. ogólnej liczby w regionie. Na pierwszym miejscu znalazła się Rosja (33 proc.), na trzecim Turcja (12 proc.).

W całym regionie wartość transakcji spadła w 2014 roku o 43 proc. do 64 mld euro w porównaniu z 112 mld euro w roku 2013. Liczba transakcji spadła o 14 proc. i wyniosła 2.198.

„Napięcia między Moskwą a Kijowem oraz pojawiające się na nowo spekulacje na temat możliwości wyjścia Grecji ze strefy euro będą spowalniać aktywność na regionalnym rynku fuzji i przejęć w 2015 r. Niemniej jednak jesteśmy przekonani, że duże transakcje na rynku polskim, szczególnie w sektorze energetycznym i bankowym, oraz ambitne programy prywatyzacyjne uruchomione przez rządy Turcji i Rumunii, poprawią sytuację na tym rynku" - powiedział szef działu wydawniczego EMIS Boris Maleshkov, cytowany w raporcie.

„CMS pozytywnie ocenia perspektywy dla rynku fuzji i przejęć w Europie Środkowej i Wschodniej w roku 2015. Zarówno realizowane obecnie transakcje, jak i transakcje wynikające z licznych projektów restrukturyzacyjnych w regionie, z pewnością zapewnią nam pracę na nadchodzący rok" - powiedział partner CMS w Europie Środkowej i Wschodniej Radivoje Petrikić.

>>> Czytaj też: Jakubas wysiada z pociągu. Chce sprzedać Newag