Niepokojący wydaje się być też spadek dynamiki wydatków gospodarstw domowych obserwowany od czasu podwyższenia podatku VAT od sprzedaży. Z drugiej strony w poprzednim miesiącu stopa bezrobocia spadła do 3,4% z 3,5% a wstępne dane pokazały, że produkcja w grudniu wzrosła o 1,0% w ujęciu miesięcznym wobec spadku o 0,5% w poprzednim miesiącu oraz prognozowanego wzrostu o 1,3% miesiąc do miesiąca. W ujęciu rocznym wzrost wyniósł 0,3%. USDJPY w dalszym ciągu pozostaje w zakresie wyznaczonym poprzez formację trójkąta. Wybicie z zakresu może przyczynić się do silniejszego ruchu kierunkowego.

Sytuacje na eurodolarze pozostaje stabilna w oczekiwaniu na dzisiejsze dane odnośnie inflacji konsumenckiej w strefie euro. Według wstępnych danych w styczniu oczekuje się, że wskaźnik inflacji HICP wyniesie -0,5% w skali roku. Antycypowane jest także wyhamowanie inflacji bazowej w styczniu do 0,6% w skali roku z 0,7%. Bardzo prawdopodobne jest, że dane o inflacji będą słabsze, gdyż wczoraj bardziej niż oczekiwano spadły ceny konsumenckie w Niemczech.

W dniu dzisiejszym poznamy także szereg publikacji z gospodarki amerykańskiej. Poznamy wstępny odczyt PKB w czwartym kwartale. Przede wszystkim gro uwagi przykuwa wstępny odczyt wskaźnika inflacji opartego o wydatki. Prognozowane jest wyhamowanie wskaźnika PCE w czwartym kwartale do 0,8% z 1,2% w ujęciu kwartalnym oraz wyhamowanie wskaźnika bazowego PCE do 1,2% z 1,4% w skali roku. Zapewne odczyt niższy niż oczekiwany byłby niepokojącym sygnałem do Fed i mógłby przyczynić się do opóźnienia decyzji o pierwszej podwyżce stóp procentowych. Rezerwa Federalna bowiem zwracała uwagę w ostatnim komunikacie, że przy podejmowaniu decyzji o podniesieniu kosztu pieniądza istotna będzie sytuacja na rynku pracy w USA, a także wzrost płac.

Reklama

Sytuacja na eurodolarze pozostaje stabilna. Para handlowana jest powyżej wsparcia na poziomie 1,1260 w postaci 50% zniesienia Fib całości fali wzrostowej z poziomu 1,1097. W dalszym ciągu należy oczekiwać, że przełamanie tego poziomu stanie się impulsem do powrotu ceny w rejon dołka na poziomie 1,1097. Najbliższy opór znajduje się na poziomie maksimum lokalnego z 27.I na poziomie 1,1422 a ważna geometryczna strefa przebiega w rejonie 1,1442-,1453, gdzie znajduje się 23,6% zniesienia całości fali spadkowej z poziomu 1,2569 oraz 61,8% zniesienia Fib całości fali spadkowej rozpoczętej w dniu 21.I.2015 roku.

Złoty pozostaje znów mocniejszy względem euro. Sytuacja techniczna wskazuje na możliwość ponownego testu 78,6% zniesienia Fib całości fali wzrostowej zapoczątkowanej w grudniu 2014 roku. Zejście poniżej poziomu 4,19 może przyczynić się do powrotu notowań tej pary w okolice 4,1450. Spadkom na tej parze dodatkowo może sprzyjać fakt, że para znajduje się poniżej dolnego ograniczenia chmury ichimoku. 100 – okresowa średnia na wykresie dziennym wyznacza opór na poziomie 4,2310.