Opublikowany ubiegłej nocy protokół z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku zdusił w zarodku najnowszą próbę rajdu USD.

• Dolar traci na wartości po publikacji protokołu FOMC
• Rajd AUD względem USD nie trwał długo
• Para USD/JPY nadal w zawieszeniu

Większa część przekazu płynącego z tego protokołu była dość łagodna, szczególnie wstęp: „Wielu członków podkreśliło, że ze względu na ich ocenę równowagi rodzajów ryzyka związanych z terminem rozpoczęcia normalizacji polityki są skłonni utrzymać stopę funduszy federalnych na efektywnie niższym poziomie przez dłuższy czas”.

Należy, co prawda, pamiętać, że to posiedzenie miało miejsce przed publikacją najnowszego, bardzo mocnego raportu w sprawie zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych i w chwili, gdy USD odnotowywał najwyższe wyniki po traumatycznej rewaluacji franka szwajcarskiego.

Na posiedzeniu omawiano również kwestię odejścia od terminu „cierpliwość” w odniesieniu do ryzyka, na którym może skupić się rynek w określonym dniu. Wykazuje to, jak bardzo Fed obawia się własnego cienia i podkreśla pułapki związane z całym podejściem opartym na „wytycznych na przyszłość” w sytuacji, gdy bank centralny dociera do faktycznego punktu zwrotnego w swojej polityce. Wszyscy członkowie Fed powinni obowiązkowo zapoznać się z książką Nassima Taleba Antykruchość…

Reklama

Dzisiejsza akcja potwierdzi, czy istnieje możliwość kontynuacji wczorajszych zmian, w efekcie których już od rana rynek obniżył przewidywaną wysokość podwyżki stopy procentowej dla funduszy Fed o 8 punktów bazowych za pośrednictwem kontraktu terminowego na fundusze Fed z datą w grudniu. Ze względu na termin posiedzenia Fed i fakt, że oczekiwania rynku i tak były już dość niskie, podejrzewam, że od tego momentu wszelkie dalsze transakcje sprzedaży USD będą ograniczone.

Rajd AUD względem USD zakończył się wkrótce po publikacji protokołu z posiedzenia FOMC, ponieważ agencja ratingowa S&P wyraziła zaniepokojenie dotyczące australijskiego deficytu budżetowego. Mimo iż zarówno ocena AAA, jak i prognozy dla Australii zostały podtrzymane, agencja poruszyła kwestię trajektorii fiskalnej w Australii w przypadku dalszych zaburzeń na rynkach towarowych, ponieważ jeszcze bardziej obniżyłoby to australijskie wpływy z podatków i przyspieszyło wzrost długu rządowego tego kraju.

Wczoraj korona czeska gwałtownie się umocniła w efekcie interesującego wydarzenia politycznego, jakim była wypowiedź prezydenta Czech, Miloša Zemana, w której stwierdził on, że następny prezes banku centralnego powinien popierać przyjęcie euro. Prezydent dość ostro skrytykował również politykę banku centralnego dotyczącą osłabiania korony.

Para EUR/CZK znajduje się obecnie w odległości jednego procenta od dolnej granicy ustanowionej przez czeski bank centralny jeszcze pod koniec 2013 r. Jego obecny prezes, Miroslav Singer, będzie pełnił tę funkcję do lipca przyszłego roku. Szczegółowe informacje przedstawia Bloomberg.

Zwróćmy uwagę, że dziś opublikowany zostanie pierwszy w historii protokół z posiedzenia EBC, który powinien stanowić interesującą lekturę, zwłaszcza w odniesieniu do debaty wewnętrznej pomiędzy poszczególnymi frakcjami w banku centralnym, podobnie jak w przypadku protokołów FOMC.

Para USD/JPY pozostaje w zawieszeniu; chmura Ichimoku nadal stanowi poziom wsparcia. Fakt, iż publikacja protokołu FOMC ubiegłej nocy nie przyczyniła się do wzrostu impetu sugeruje, że niedźwiedzie nadal nie mają na co liczyć, o ile nie nastąpi niezwłoczna kontynuacja w dół poniżej poziomu 118,10. Poziomem aktywującym dla wzrostu może być 119,50, niedaleko ostatniego maksimum, jednak dla wzbudzenia nadziei na aprecjację niezbędne jest zamknięcie powyżej poziomu 120,00.

Podsumowanie w koszyku G-10

USD: protokół z posiedzenia FOMC był łagodny w wymowie, jednak pamiętajmy o terminie tego posiedzenia i o fakcie, że rynek i tak oczekiwał złagodzenia retoryki. Dzisiejszy brak kontynuacji może zachęcić do działania byki dolarowe, jednak uwierzę w to dopiero wówczas, gdy to nastąpi.

EUR: para EUR/USD podejmowała nieudane próby ruchu w ramach przedziału. Zobaczymy, czy publikacja protokołu z posiedzenia EBC spowoduje jakąkolwiek zmienność. Można przypuszczać, że w niektórych parach z euro wystąpi ryzyko wzrostowe, ponieważ protokół najprawdopodobniej ujawni, że głosy sprzeciwu są bardziej agresywne.

JPY: w tym momencie waluta ta stanowi niezgłębioną tajemnicę. Uwaga na dzienną chmurę Ichimoku w parze USD/JPY, nad którą nadal się znajdujemy. Poziom aktywujący wzrost obniżył się do 119,50.

GBP: wczorajsza publikacja serii mocnych danych spowodowała, że para EUR/GBP osiągnęła nowe minima, jednak już dziś rano powróciliśmy w granice przedziału – protokół z posiedzenia EBC wykaże, czy próba przywrócenia bessy w parze EUR/GBP zakończy się powodzeniem. GBP/USD: wzrost zależy od tego, czy poziom 1,5500/50 sprawdzi się jako realny opór.

CHF: waluta słaba we wszystkich parach w związku z utrzymującym się umocnieniem w parze EUR/CHF, być może spowodowanym przekonaniem, że sytuacja Grecji rozstrzygnie się jeszcze przed weekendem.

AUD: waluta w nocy straciła na wartości po wyrażonych przez agencję ratingową S&P obawach o trajektorię fiskalną australijskiej gospodarki. W efekcie para AUD/NZD osiągnęła nowe wieloletnie minima, a para AUD/USD utrzymuje się w przedziale. W tej drugiej parze pierwszym poziomem aktywującym spadek jest jednak dopiero 0,7750, a ponadto konieczne byłoby powszechne umocnienie USD.

CAD: waluta ta mogłaby w interesujący sposób przyczynić się do zakończenia deprecjacji USD, ponieważ ceny ropy ponownie spadły po osiągnięciu najnowszych maksimów, a przedział jak dotąd utrzymuje się bez problemu. W efekcie wzrostu powyżej poziomu 1,2500 para USD/CAD mogłaby powrócić do rajdu.

NZD: waluta umacnia się w efekcie osłabienia AUD. Nadal oczekuję powrotu do średniej z umocnienia NZD, jednak potrzebny jest katalizator.

SEK: najnowsze minima w parze EUR/SEK nieco poniżej poziomu 9,50 muszą zapewnić istotne wsparcie, jeżeli prognozy wzrostu mają być podtrzymane. Lepszym rozwiązaniem dla byków może być para NOK/SEK, jeżeli SEK potwierdzi swój ruch.

NOK: ponowna wyprzedaż ropy wywiera dalszą presję na NOK; zobaczymy, czy para EUR/NOK jest zdolna do rajdu z poziomu bazowego 8,55. Skłaniałbym się raczej do szukania oznak spadku kursu NOK.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Japonia: skorygowany bilans handlowy w styczniu wykazał -406,1 mld JPY w porównaniu z przewidywanym -598 mld JPY i odnotowanym w grudniu -620,7 mld JPY
• Nowa Zelandia: wskaźnik zaufania konsumentów ANZ w lutym wyniósł 124,0 w porównaniu z odnotowanym w styczniu 128,9

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (czas Greenwich)

• Strefa euro: saldo na rachunku bieżącym (09:00)
• Wielka Brytania: wskaźnik trendów w zleceniach ogółem i cenach sprzedaży (CBI) w lutym (11:00)
• Strefa euro: publikacja protokołu z posiedzenia EBC w sprawie polityki pieniężnej (12:30)
• Polska: publikacja protokołu z posiedzenia NBP (13:00)
• Szwecja: wystąpienie wiceprezesa Janssona z Riksbank (13:30)
• Stany Zjednoczone: cotygodniowe dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (13:30)
• Stany Zjednoczone: wyniki ankiety Rezerwy Federalnej z Filadelfii w lutym (15:00)
• Strefa euro: wskaźnik zaufania konsumentów w lutym (15:00)
• Stany Zjednoczone: indeks wskaźników wyprzedzających w styczniu (15:00)
• Strefa euro: wystąpienie Weidmanna z EBC (16:30)
• Kanada: wystąpienie wiceprezes Cote z Bank of Canada (17:15)
• Japonia: wstępny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Markit/JMMA Manufacturing PMI) w lutym (01:35)