Jednym z najważniejszych aktywów MS TFI, a dokładnie zarządzanego przez towarzystwo funduszu Mars FIZ, jest Centrum Bankowo-Finansowe Nowy Świat (budynek, w którym mieścił się Komitet Centralny PZPR). Spółka ta jest coraz bliżej ukończenia pierwszej inwestycji. Chodzi o warszawski biurowiec Nowy Świat 2.0, na którym przed kilkoma dniami zawiesiła wiechę. Budynek położony w ścisłym centrum miasta będzie gotowy na przyjęcie najemców w III kwartale.
– Kilka tygodni temu podpisaliśmy pierwszą umowę najmu z kancelarią Greenberg Traurig. Spodziewamy się, że do momentu zakończenia inwestycji znajdziemy chętnych na całą dostępną powierzchnię – zapowiada Piotr Słupski, prezes MS TFI.
Mars FIZ i inna zarządzana przez fundusz spółka, Grupa Waryński, planują niebawem rozpoczęcie budowy drugiego biurowca w Warszawie. Waryński, we współpracy ze spółkami Dantex i Polnord, realizuje także dwa projekty na warszawskiej Woli.
Mars FIZ zarządza gruntami i nieruchomościami firm, które do funduszu wniosła kilka lat temu Agencja Rozwoju Przemysłu. Z ARP do funduszu trafiły m.in. spółki przemysłowe, jak Grupa Waryński, i wybrane spółki stoczniowe, np. Stocznia Remontowa Nauta i Morska Stocznia Remontowa Gryfia. – Chodziło o wydzielenie z majątku agencji aktywów, których wartość można znacząco podnieść dzięki restrukturyzacji i przez wykorzystanie efektów synergii – tłumaczy Piotr Słupski.
Reklama
Jako przykład podaje Grupę Waryński, która odeszła od budowy i sprzedaży maszyn budowlanych i wykorzystuje dobrze położone grunty pod inwestycje na rynku nieruchomości oraz stoczniowe grunty na wyspie Gryfia w Szczecinie, gdzie powstaje fabryka fundamentów pod morskie elektrownie wiatrowe.
Z tematyką restrukturyzacji państwowego majątku Słupski zetknął się już na początku kariery. W 2000 r. trafił do resortu skarbu i zaczął pracę w dziale zajmującym się restrukturyzacją podmiotów i pomocą publiczną. – Ta problematyka, na styku zagadnień prawnych i biznesowych, w połączeniu z dużą skalą realizowanych projektów od początku była dla mnie wyzwaniem, a jednocześnie dawała dużą satysfakcję – wspomina Piotr Słupski.
Po kilku latach rozpoczął pracę w ARP, gdzie zajmował się m.in. funduszem restrukturyzacji przedsiębiorców. Wspomina, że jednym z najciekawszych projektów, które wtedy prowadził, była sprzedaż PZL Wrocław na rzecz firmy Hamilton, amerykańskiego producenta helikopterów.
– Te wszystkie doświadczenia procentują teraz w MS TFI, gdzie pracujemy na bardzo różnych aktywach – dodaje.
Obecnie łączna wartość aktywów Mars FIZ wynosi ok. 1,1 mld zł. Słupski nie ukrywa, że wraz z rozwojem kolejnych projektów oczekiwania co do wzrostu ich wartości będą zapewne rosły. Szczególnie w zakresie nieruchomości, które wkrótce zaczną przynosić dochód m.in. w postaci czynszów za najem.
– Mamy już za sobą wiele wyzwań związanych z restrukturyzacją majątku, który trafił do Mars FIZ. W tym zakresie nasze cele zostały już w większości osiągnięte. Ale nie można powiedzieć, że teraz będzie już tylko łatwiej. Nadal mamy przed sobą mnóstwo wyzwań, które mają doprowadzić do wzrostu wartości aktywów. Teraz nasze pomysły muszą sprawdzić się w realnym świecie biznesowym. Tym bardziej że nie wykluczamy, iż w przyszłości fundusz otworzy się na szersze grono inwestorów, będzie wdrażał kolejne projekty związane z realizacją zadań dla nowego właściciela, czyli Polskiej Grupy Zbrojeniowej – tłumaczy Słupski.