Modi zwiększył wydatki budżetowe o 35 proc., pytanie jednak brzmi – w jakim stopniu w warunkach funkcjonowania krajowej administracji uda się je spożytkować.

Odpowiedź na to pytanie wyjaśni też, czy premier będzie w stanie sprostać wyborczym obietnicom pobudzenia wzrostu gospodarczego oraz poprawy perspektyw, w tym  dla firm budowlanych, takich jak na przykład Larsen & Toubro  i Lanco Infratech.

- Odgórny klimat dla inwestycji w kraju co prawda się poprawił, ale jeżeli chodzi o konkretne działania, to tak naprawdę niewiele się zmieniło – mówi Kishor Kumar, dyrektor zarządzający w firmie Gammon Infrastructure Projects. Tego typu opinie pokazują, że działania rządu w kierunku przyśpieszenia tempa inwestycji infrastrukturalnych i realizacji dużych projektów nie są dostosowane do struktury gospodarki.

>>> Polecamy: Ceny mieszkań spadają. Zobacz najnowszy raport z rynku nieruchomości

Państwowe i biznesowe wydatki inwestycyjne spadły o 4 proc. w skali roku – pokazuje ostatnie badanie indyjskiego oddziału Standard & Poor’s. Prywatne firmy planują zmniejszenie nakładów inwestycyjnych o kolejne 11 proc. Pokazuje to, że jest tylko jeden sposób na przyśpieszenie tempa inwestycji, to znaczy zwiększenie wydatków publicznych. Rola dźwigni finansowej dalej spoczywać więc będzie na rządzie.