"Jeśli urząd zdecydowałby się podjąć z nami rozmowy, to jesteśmy gotowi. Tak czy inaczej, będziemy walczyć o odzyskanie pieniędzy. Jesteśmy tak poukładani finansowo, że realizujemy inne projekty i jestem spokojny o naszą sytuację" - powiedział Jaguś podczas spotkania z dziennikarzami.

Dotychczas firma podjęła działania w postaci wezwania urzędu do zapłaty 65 mln zł, wezwała do inwentaryzacji i zwrotu sprzętu, a także złożyła wniosek o zabezpieczenie gwarancji ubezpieczeniowej.

Jak podano, szacowana wartość odzysku to 20,99 mln zł. Rezerwa, jaką Qumak zawiązał z tytułu zerwania umowy to 11,86 mln zł. Wynik IV kw. 2014 obarczony jest właśnie rezerwami m.in. na e-DŚ.

"Będziemy teraz bardzo mocno szacować ryzyka kontraktów w sektorze publicznym" - zaznaczył prezes Qumaka.

Według jego słów, minimalny parametr marży brutto na sprzedaży, przy którym firma ma pełny komfort działania to 18% i do generowania takiej rentowności Qumak dąży.

Przedmiotem umowy zawartej 22 lipca 2013 r. z Województwem Dolnośląskim jest opracowanie, wykonanie i wdrożenie bazy wiedzy o Dolnym Śląsku oraz związanej infrastruktury sprzętowo-programowej dla potrzeb projektu pn. Regionalna platforma informacyjna dla mieszkańców i samorządów Dolnego Śląska "e-Dolnyslask", pełnienie funkcji operatora platformy wraz z promocją projektu oraz przeprowadzeniem działań marketingowych wpisanych w strategię rynkową platformy. Wynagrodzenie zostało ustalone na 53,6 mln zł netto.

Qumak jest polską spółką informatyczno-technologiczną, notowaną na GPW od 2006 r. Oferuje innowacyjne rozwiązania IT dla sektora prywatnego i publicznego, świadczy usługi obejmujące: konsulting i doradztwo, projektowanie i wdrażanie rozwiązań, wsparcie techniczne i serwisowe oraz rozbudowę rozwiązań. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 577,5 mln zł w 2014 r.