To było dyskontowane przez rynki kilka miesięcy, a także w ostatnich dniach – zwłaszcza po tym, jak Draghi zaznaczył, że ECB może skupować obligacje z ujemnymi rentownościami (do -0,2 proc.), a także zostawił sobie otwartą furtkę na przedłużenie programu. Dzisiaj nie jest to już pretekst do spadku euro, które próbuje odbijać.

Efekty działań ECB już widać – to kolejne odbicie indeksu nastrojów analityków finansowych Sentix, który w marcu wzrósł do 18,6 pkt. Rynek dzisiaj nie przejął się też groźbami ze strony Greków – tamtejszy minister finansów zagroził wczoraj, że odrzucenie greckich propozycji działań i reform przez europejskich polityków może prowadzić do przeprowadzenia ogólnonarodowego referendum, a wcześniej minister obrony odgrażał się, że Ateny będą odsyłać dalej potencjalną falę uchodźców z krajów arabskich. Dzisiaj wieczorem kwestia grecka najpewniej zostanie poruszona na spotkaniu ministrów finansów (Eurogrupy), ale najpewniej nic nowego w tej kwestii nie usłyszymy. Obawy jednak pozostaną – Grecy mają coraz mniej czasu na konstruktywne dopracowanie programu reform (koniec kwietnia) – a emocjonalne wypowiedzi przedstawicieli rządu Tsiprasa wskazują tylko na ich słabość. Żadne referendum niczego nie zmieni. Paradoksalnie Grecy może nie chcą zbytnich reform, ale chcą pozostać w strefie euro.

Na wykresie EUR/USD widać próbę odbicia, która może być kontynuowana nawet w okolice 1,10. Trend spadkowy jest jednak nadal dość silny. To raczej nie zmieni się wyraźnie przed przyszłotygodniowym posiedzeniem FED (17-18 marca).

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.