Ogółem wszystkie kraje UE wyeksportowały w tym czasie poza wspólny rynek 1.411,16 tys. ton drobiu, co oznacza wzrost o 5,2 proc. r/r, podano w raporcie.

"Największe ilości drobiu wyekspediowały poza ugrupowanie Francja, Holandia, Polska, Niemcy, Belgia i Wielka Brytania. Udział Polski w unijnym wywozie wyniósł 11 proc., a w ciągu roku dostawy zwiększyły się o 28 proc." - czytamy w raporcie.

Największymi odbiorcami drobiu z UE w 2014 r. były kraje afrykańskie - RPA i Benin. Ważnym odbiorcą stal się ponownie Hongkong, po spadku wywozu obserwowanym w 2013 r. i na początku 2014 r. Obniżyły się natomiast wysyłki do Arabii Saudyjskiej, głównego importera drobiu z UE w 2013 r., z uwagi na spadek dostaw od głównego eksportera na ten rynek - Francji. Obniżył się również znacznie wywóz do Rosji, ze względu na zakaz importu mięsa drobiu z UE wprowadzony w sierpniu 2014 r.

Import sektora drobiu z krajów trzecich do UE w ciągu 12 miesięcy 2014 r. wyniósł 778,2 tys. ton i był o 0,7 proc. wyższy niż przed rokiem. Pozycję największego dostawcy drobiu na rynek unijny utrzymała Brazylia (57 proc. całkowitego przywozu), przy 3,6 proc. spadku wysyłek w skali roku do ok. 444 tys. ton, podano także w materiale. 

>>> Czytaj też: Nieuchronna katastrofa emerytur. Polska wydaje na nie najwięcej na świecie