Rozbudowa zakładu w Inowrocławiu, w ramach projektu Soda +200, przewiduje zwiększenie mocy produkcyjnych do 800 tys. ton rocznie z obecnych 600 tys. ton. Ukończony pierwszy etap inwestycji powoduje wzrost mocy zakładu o 60 tys. ton produktów rocznie. Całkowita wartość programu Soda +200 wynosi około 265 mln zł.

Równolegle Ciech zakończył inwestycję w Janikowie pod Inowrocławiem, której celem była intensyfikacja produkcji soli suchej. W efekcie produkcja wzrośnie do 1,7 tys. ton dziennie z obecnego poziomu 1,0 tys. ton. Całkowita wartość inwestycji to ponad 77 mln złotych.

"Od początku mojej misji w Ciech jestem przekonany, że należy inwestować w nowe moce zakładów produkcyjnych. Jest to nasza mocna strona, mamy duży potencjał rozwojowy i dzięki temu możemy być bardziej konkurencyjni na rynkach globalnych. Zwiększanie produkcji i sprzedaży sody jest odpowiedzią na sygnały płynące z rynku i stanowi ważny element naszej strategii biznesowej" - powiedział prezes Ciechu Dariusz Krawczyk, cytowany w komunikacie.

"Podjęte działania inwestycyjne ugruntowują naszą pozycję czołowego gracza na rynku produktów sodowych w Europie" - dodał prezes Ciech Soda Polska Jarosław Czerwiński.

Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego, a jej przychody przekraczają 4 mld zł rocznie. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od lutego 2005 roku Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie.