Ukraina

Ukraina

źródło: ShutterStock

Doradca prezydenta dodał, że jeśli Kijów zwróciłby się do Polski o pomoc wojskową, należałoby to rozważyć. "Takie jest stanowisko prezydenta" - powiedział profesor Kuźniar.

Profesor Kuźniar odniósł się też do wczorajszej rezolucji Parlamentu Europejskiego, w którym wyraża on zaniepokojenie stanem rosyjskiej demokracji. Europosłowie apelują też do władz Rosji o zwrot Polsce wraku samolotu, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się pod Smoleńskiem. Doradca prezydenta powiedział, że postępowanie Moskwy w tej sprawie budzi zdziwienie. Jego zdaniem, albo mamy do czynienia z nieudolnością rosyjskich organów, albo ze złą wolą polityczną. 

Propozycja podjęcia niezależnego międzynarodowego dochodzenia w sprawie katastrofy smoleńskiej została przez PE odrzucona.

>>> Czytaj też: Konflikt wojskowy z Rosją wchodzi w grę? Zobacz, na co szykują się Stany Zjednoczone

Parlament Europejski wezwał także przywódców Federacji Rosyjskiej do zaprzestania „haniebnej propagandy i wojny informacyjnej wobec swoich sąsiadów i własnego narodu”.

Posłowie zaapelowali do Rady o opracowanie jednolitej polityki wobec Rosji, zobowiązującej państwa członkowskie Unii do prezentowania wspólnego stanowiska.