"Z powodu niepewnej sytuacji na rynku rosyjskim, w grupie przygotowano różnego rodzaju scenariusze planu biznesowego na rok bieżący. Zgodnie z realistycznym scenariuszem sprzedaż planowana jest na poziomie 1,22 mld euro, zysk operacyjny przed amortyzacją (EBITDA) w wysokości 92,9 mln euro i zysk operacyjny (EBIT) w wysokości 43,1 mln euro. Zysk netto z bieżącego roku miałby wynieść 6,1 mln euro" - czytamy w raporcie.

W 2014 roku grupa wypracowała 1,2 mln euro zysku netto, 43,5 mln euro EBIT, 86,5 mln euro EBITDA przy przychodach na poziomie 1,24 mld euro.

Gorenje chce obniżyć dług netto/EBITDA do 3,5x w bieżącym roku

Grupa Gorenje planuje obniżyć wskaźnik zadłużenia netto/ EBITDA do 3,5x w tym roku z 3,8x rok wcześniej, podała spółka.

"Grupa Gorenje w roku 2014 obniżyła zadłużenie netto o kolejne 27,1 mln euro na 331,8 mln euro. Wraz z poprawą zysku operacyjnego przed amortyzacją (EBITDA) o 10,6% do 86,5 mln euro, wskaźnik stosunku zadłużenia netto/ EBITDA obniżył się do 3,8, co stanowi najniższą wartość wskaźnika w ostatnich kilku latach. W bieżącym roku Grupa Gorenje zamierza obniżyć ten wskaźnik na 3,5" - czytamy w raporcie.

Grupa Gorenje jest czołowym europejskim producentem sprzętu AGD. Ok. 92% jej przychodów generowanych jest w Europie. Głównymi rynkami są Niemcy, Rosja, kraje Beneluksu, Ukraina, Skandynawia, Czechy, Słowenia i Europa Południowo- Wschodnia. Akcje Gorenje notowane są na głównym rynku giełd w Warszawie i w Lublanie.