Julian Assange

Julian Assange

źródło: Bloomberg / David Evans

Ponadto Szwedzi wystąpią też o zgodę na pobranie od Assange próbek DNA. Sprawę komplikuje jednak fakt, że Sztokholm musi jeszcze uzyskać zgodę Ekwadoru, by te czynności odbyły się na terenie londyńskiej ambasady tego kraju. W niej, od czerwca 2012 roku ukrywa się Assange przed brytyjską policją i szwedzkim wymiarem sprawiedliwości.

Julian Assange jest obywatelem Australii twórcą portalu Wikileaks, który w 2010 roku ujawnił 90 tysięcy wykradzionych, poufnych dokumentów NATO i USA dotyczących między innymi wojny w Afganistanie.

Assange w 2010 r. odwiedził Szwecję. W czasie tego pobytu dwie Szwedki oskarżyło go o popełnienie przestępstw natury seksualnej.

>>> Czytaj też: Gdzie jest Władimir Putin?

Kryminalne dochodzenie, wkrótce zamieniło się w sprawę o charakterze politycznym. Assange zbiegł do Wielkiej Brytanii twierdząc, że jest ofiarą prowokacji CIA. Jeśli stanąłby przed szwedzkim sądem, to zdaniem szwedzkich mediów - zostanie skazany. Wówczas Szwecja mogłaby przekazać go do USA, gdzie grozi mu kara śmierci.

Ponieważ sądy brytyjskie przychylały się do przekazania Australijczyka do Sztokholmu, Assange poprosił w czerwcu 2012 roku o azyl polityczny w Ekwadorze i ukrywa się do dzisiaj w londyńskiej ambasadzie tego kraju.

Zdaniem szwedzkich obserwatorów zmiana twardego stanowiska szwedzkiej prokuratury, która twierdziła, że przesłuchania i badania Assange mogą odbywać się wyłącznie w Szwecji, wynika z faktu, że przestępstwa, o które jest oskarżany ulegną przedawnieniu już w sierpniu tego roku.