Podstawowym celem nowej jednostki będzie koordynacja i planowanie ćwiczeń wojsk NATO na wschodzie Europy. Wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak, który wizytował dziś w Bydgoszczy Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych powiedział, że zdecydowano się na umieszczenie natowskiej jednostki właśnie w tym mieście, bo jest tu jeden z dwóch największych garnizonów w kraju.

"Funkcjonują tu też dwie inne struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego i są bardzo dobrze oceniane" - podkreślił szef MON. Dodał, że ambicją resortu jest to, aby Jednostka Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO Force Integration Units, NFIU) była przodującą formacją wśród pięciu innych podobnych jednostek, jakie powstaną w Europie Środkowo-Wschodniej. Podobne struktury NATO rozmieści bowiem jeszcze w Bułgarii i Rumunii oraz w krajach bałtyckich.

Zgodnie z ustaleniami szczytu NATO z 2014 roku jednostki NFIU mają nie tylko koordynować wspólne ćwiczenia, ale również - w razie potrzeby - ułatwić przyjęcie sił szpicy na terytorium danego państwa. 

>>> Czytaj też: Były doradca Putina: W Moskwie zawiązano "spisek generałów". Chcą usunąć prezydenta