"Pracujemy z japońskim partnerem nad tym, jaki wariant wybrać. Jest za wcześnie, żeby ogłaszać szacunkową wartość wydatków na fazę II. Powtórzę za Derekiem Whitem, że nie należy wykluczać, iż capex będzie wyższy niż wartość zapisana w feasibility study. Te wyliczenia były robione w innych warunkach makroekonomicznych" - powiedział Romanowski na konferencji prasowej.

Na początku marca prezes KGHM International Derek White powiedział agencji Bloomberg, że koszty fazy II mogą być wyższe niż zakładane i sięgnąć 1,5-2,0 mld USD. Jak zaznaczył wiceprezes, nie należy traktować tej kwoty jako oficjalnego szacunku.

Obecnie KGHM osiągnął 75% docelowych mocy produkcyjnych fazy I kopalni Sierra Gorda.

"Jesteśmy wciąż na dobrej ścieżce, żeby zakończyć rozruch kopalni i żeby osiągnąć moce maksymalne na koniec II kwartału" - powiedział Romanowski

KGHM zakłada, że w pierwszej fazie Sierra Gorda będzie produkować rocznie 110 tys. ton miedzi i powyżej 40 mln funtów molibdenu.

Polska spółka posiada 55% udziałów w chilijskiej kopalni, podczas gdy pozostałe 45% należy do japońskiego koncernu Sumitomo.

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.