Konrad Ryczko, DM BOŚ

Konrad Ryczko, DM BOŚ

źródło: Forsal.pl

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku polskiej waluty nie przyniosło większych zmian, gdzie inwestorzy czekają już na kluczowe zakończenie posiedzenia FED po godz. 19:00. Stabilizację obserwujemy również na wycenie dolara na szerokim rynku, przez co również kwotowania USD/PLN „zakotwiczyły” blisko 3,90 PLN. Rynek wstrzymuje oddech gdyż ostatnie zwyżki amerykańskiej waluty bazowały przede wszystkim na założeniu jastrzębiego FED i wskazaniu czerwca jak potencjalnej daty rozpoczęcia zacieśniania polityki monetarnej w USA. Od początku tygodnia obserwujemy jednak pewną nerwowość, gdyż część inwestorów zdała sobie sprawę, iż komunikat FOMC może nie być aż tak jastrzębi. Na pewno będziemy świadkami usunięcia zwrotu z komunikatu mówiącego o konieczności prowadzenia „cierpliwej polityki monetarnej”. FED może jednak zamiast czerwca po raz kolejny wskazać na dane gospodarcze od których uzależni moment podwyżek. W przypadku realizacji takiego scenariusz najprawdopodobniej obserwowalibyśmy dynamiczne spadki na wycenie amerykańskiej waluty, co z kolei poprawiłoby sentyment wokół bardziej ryzykownych waluty. W konsekwencji zakładać można im mniej jastrzębi FED tym lepiej dla złotego, gdzie korekta na USD/PLN byłaby najprawdopodobniej wystarczającym powodem, aby rozegrać mocniejszego PLN również na pozostałych zestawieniach.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane z Polski dotyczące produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej za luty. Rynek oczekuje dynamik na poziomie 4,00% r/r oraz 0,0% r/r. Rynek zakłada więc pewną stabilizację w zakresie produkcji przemysłowej oraz potencjalnie możliwy słabszy odczyt w zakresie sprzedaży detalicznej. Warto znów wspomnieć, iż z uwagi na ostatnie deklarację wpływ krajowych danych na rynek pozostaje ograniczony i jedynie wyraźne odchylenie od konsensusu stanowić będzie czynnik cenowy.

Z rynkowego punktu widzenia na parach związanych z wyceną polskiej waluty obserwujemy lokalną stabilizację. Kwotowania EUR/PLN oscylują w zakresie 4,15 -4,12 PLN, podczas gdy najważniejsze zestawienie ostatnio – USD/PLN „zakotwiczyło” blisko 3,90 PLN w oczekiwaniu na zakończenie posiedzenia FED.