To ma być koniec tajnych decyzji umożliwiających firmom unikanie podatków w Europie. Zgodnie z przepisami zaproponowanymi dziś przez Komisję Europejską każdy kraj członkowski co trzy miesiące będzie musiał przekazywać pozostałym państwom informacje na temat decyzji skarbowych, które zostały przyjęte w tym czasie.

Propozycję przedstawił unijny komisarz odpowiedzialny za podatki Pierre Moscovici. Jak powiedział, Bruksela nie chce walczyć z samą praktyką decyzji podatkowych, ale z ich niewłaściwym stosowaniem. Pierre Moscovici mówił, że chodzi o o przejrzystość tych decyzji, bo brak przejrzystości sprawia, że mogą być one źle wykorzystywane.

- Jeśli przedsiębiorstwo chce inwestować w Europie, musi mieć zapewnioną przewidywalność, pewność. Decyzje skarbowe tworzą taką pewność, by firma wiedziała, co ją czeka - dodał.

>>> Czytaj też: Bunt Niemców. Już nie chcą Grecji w strefie euro

Reklama

Propozycja Komisji Europejskiej ujrzała światło dzienne kilka miesięcy po aferze LUXLEAKS, która ujawniła, że ponad 300 międzynarodowych koncernów podpisało z administracją luksemburską umowy umożliwiające płacenie niższych podatków. Wszystko odbywało się w czasie, gdy premierem kraju był obecny szef Komisji Jean Claude Juncker.