Jak pisze „Rzeczpospolita”, poza obligacjami Senior PIK Toggle Notes, które zostały wyemitowane przez spółkę Polish Television Holndings i które przejmuje Scipps Networks, TVN nie ma już żadnego innego zadłużenia.

Zdaniem analityków, pieniądze ze sprzedaży TVN trafią do udziałowców ITI najprawdopodobniej w ramach wypłaty dywidendy z ITI po przeliczeniu otrzymanej kwoty na akcje.

Głównym właścicielem TVN jest Aldona Wejchert, wdowa po zmarłym Janie Wejchercie oraz powiązane z nią i dwójką najmłodszych dzieci Jana Wejcherta podmioty. Jak wynika z wyliczeń „Rzeczpospolitej”, ze sprzedaży TVN otrzymają oni ok. 143,54 mln euro (46,2 proc. całej kwoty) , czyli ok. 600 mln zł. Rodzina drugiego współzałożyciela TVN, Mariusza Waltera i powiązane z nią podmioty dostaną prawie 92,9 mln euro (29,9 proc. całej kwoty), czyli około 400 mln zł. Z kolei szwajcarski wspólnik Wejchertów i Walterów Bruno Valsangiacomo i jego rodzina otrzymają 70,84 mln euro, a prezes ITI Wojciech Kostrzewa i związane z nim firmy – 3,42 mln euro.

>>> Polecamy: Rewolucji w TVN nie będzie. Na razie

Na początku tygodnia Scripps Networks Interactive zawarła umowę nabycia 52,7 proc. akcji spółki mediowej TVN od ITI oraz Grupy Canal+ za 584 mln euro. Scripps Networks przejmie jednocześnie zobowiązania wynikające z obligacji wyemitowanych zarówno przez Polish Television Holding, jak i TVN o wartości nominalnej odpowiednio 300 i 540 mln euro.

Scripps Networks Interactive zapłaci 584 mln euro za 100 proc. proc. udziałów w spółce N-Vision, która na etapie rozliczenia umowy będzie posiadała bezpośrednio i pośrednio - poprzez Polish Television Holding B.V. (PTH) - ok. 52,7 proc. udziału w kapitale TVN S.A. Nabywcą jest Southbank Media Ltd. - brytyjska spółka zależna od Scripps Networks Interactive, Inc.

Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej"

Finalizacja przejęcia na początku drugiego półrocza

Scripps Networks liczy na sfinalizowanie transakcji nabycia TVN od ITI oraz Grupy Canal+ na początku drugiego półrocza. Według zarządu Scripps Networks, cena, jaka zostanie zaproponowana w wezwaniu na akcje TVN jest w fazie analiz.

TVN jest jedną z wiodących spółek mediowych w Polsce oferującą bezpłatne i płatne lifestylowe i rozrywkowe kanały telewizyjne, w tym między innymi TVN, TVN Style, TTV, TVN Turbo, a także wiodący całodobowy kanał informacyjny TVN24 oraz kanał informacji gospodarczych TVN24 Biznes i Świat. W 2014 roku dzięki swojej ofercie TVN zyskał największą na polskim rynku oglądalność na poziomie 22 proc. TVN Media jest największym domem mediowym w Polsce posiadającym 33 proc. rynku przychodów z reklamy w kanałach własnych TVN oraz dodatkowo sprzedając czas reklamowy wielu innych polskich nadawców komercyjnych.

Scripps Networks Interactive to jeden z wiodących producentów angażujących treści dotyczących wnętrz, jedzenia oraz podróży. W portfolio SNI można znaleźć niezwykle popularne marki telewizyjne i internetowe, takie jak HGTV, DIY Network, Food Network, Cooking Channel, Travel Channel czy Great American Country, których łączny zasięg miesięczny w Stanach Zjednoczonych to ponad 190 mln widzów.