Konrad Ryczko, DM BOŚ

Konrad Ryczko, DM BOŚ

źródło: Forsal.pl

Ostatnie godziny handlu na rynku złotego nie przyniosły większych emocji, gdyż polska waluta stabilizowała się tak samo jak większość kwotowań z szerokiego rynku (w tym główna para EUR/USD). Złoty pozostaje mocny względem euro, jednak w zestawieniu z USD czy GBP korekta w ciągu ostatnich sesji nie przyniosła ostatecznie mocniejszego umocnienia PLN (analogicznie 9gr. i ok. 15gr.). W szerszym ujęciu informacja, iż FED nie będzie spieszył się z podwyżkami stóp jest pozytywna dla walut EM (gdyż lokalnie osłabiła USD), jednak w dłuższym terminie inwestorzy mają świadomości, że możemy jedynie mówić o przesunięciu rynkowych oczekiwań na zacieśnianie polityki monetarnej z czerwca na kolejne miesiące. W konsekwencji brak jest obecnie mocniejszych czynników, które mogłyby doprowadzić do znacznej przeceny amerykańskiej waluty. W kraju natomiast warto wspomnieć o minutes z ostatniego posiedzenia RPP, gdzie zapadała decyzja o obniżeniu stopy ref. o 50pb. Bazując na informacjach w zapiskach należy założyć, iż Rada nie wyklucza dalszych ruchów na stopach w przypadku „wstrząsów” w polskiej gospodarce. Niemniej wydaje się, że scenariusz ten, podobnie jak skokowe umocnienie PLN pod QE w Strefie Euro, wydaje się obecnie mało prawdopodobny.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda dane dot. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w marcu. Dodatkowo tradycyjnie otrzymamy wskazanie z zakresu koniunktury konsumenckiej. Dane te są jednak zwyczajowo pomijane przez rynek, a większą uwagę inwestorów mogą przykuwać popołudniowe wystąpienia przedstawicieli FED.

Z rynkowego punktu widzenia sytuacja techniczna na parach związanych z PLN nie uległa większej zmianie. Na EUR/PLN obserwujemy stabilizację w rejonie 4,12-4,14 PLN, podczas gdy CHF/PLN porusza się w ramach 3,94-3,836 PLN. Na najciekawszej obecnie parze, USD/PLN, po szybkim teście okolic 3,72 PLN kurs ponownie wrócił pod 3,90 PLN. Ewentualne dalsze umocnienie PLN może mieć miejsce względem GBP, chociaż również tutaj wczorajsza świeca dzienna zwiastuje wyhamowanie spadków.