Mieszkańcy Gagauzji - autonomicznego regionu Mołdawii - wybiorą dziś baszkana czyli przywódcę prowincji. Jednego kandydatów, Irinę Vlah, oficjalnie popiera Kreml.

Politolog, doktor Adam Burakowski z Instytutu Studiów Politycznych PAN, wyjaśnia, że społeczeństwo Gagauzów jest kulturowo zbliżone do Rosji, ale politycznie nie do końca. To jedna z przyczyn, dla której Rosja wspiera tę kandydatkę. „Wśród Gagauzów ciężko mówić o opcji proeuropejskiej, jest natomiast opcja realistyczna, której reprezentantem jest kontrkandydat Iriny Vlah, Nicolai Dudoglo” - mówi doktor Burakowski. Dodaje, że Dudgolo docenia plusy integracji europejskiej. Jak dodaje specjalista, elity polityczne Mołdawii mają mały wpływ na to, co dzieje się w Gagauzji.

>>> Czytaj też: Mieszkańcy Gagauzji - autonomicznego regionu Mołdawii - wybiorą dziś baszkana czyli przywódcę prowincji. Jednego kandydatów, Irinę Vlah, oficjalnie popiera Kreml

Ekspert portalu polukr.pl i gość Polskiego Radia 24, Dariusz Materniak mówi, że interesem Rosji jest destabilizowanie Mołdawii. Za przykład podaje Naddniestrze, gdzie Rosja od czasu konfliktu o ten region w latach 90. utrzymuje niewielką liczbę wojsk. Dariusz Materniak zaznacza, że Rosji zależy na utrzymywaniu stanu zagrożenia konfliktem i wspieraniu lokalnych separatyzmów w Naddniestrzu, czy w innej republice. Chodzi o to, by uniemożliwić Mołdawii choćby rozpoczęcie rozmów o przystąpienie do Unii Europejskiej czy integrację z NATO. Sytuacja w Mołdawii jest też ważna w kontekście konfliktu na Ukrainie.

Reklama