"Próba wyeliminowania nas z rynku przychodzi zarówno ze wschodu, jak i zachodu Europy" - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej właściciel firmy transportowej z Siedlec i jeden z koordynatorów strajku Michał Wereszczyński. Z jednej strony jest to objęcie polskich przewoźników niemieckimi i francuskimi przepisami o płacy minimalnej, z drugiej rosyjskie prawodawstwo, które ogranicza transport z Europy Zachodniej i Polski na wschód.

Zdaniem rozmówcy IAR polski rząd tylko pozoruje działania, a bardzo cierpliwa dotychczas branża transportowa nie może już czekać. "Polski rząd chwali się tym, że z płacy minimalnej w Niemczech został zwolniony transport, który przejeżdża tranzytem, a to tylko 20 procent polskich ciężarówek" - zwraca uwagę Michał Wereszczyński. Dodaje, że większość transportów do przywóz, albo wywóz towarów z Niemiec, a w tym obszarze nie robi się nic.

Protesty przewoźników odbędą się w ciągu dnia w kilkunastu miejscach w kraju. Jeden z największych zapowiedziano w Wólce Dobryńskiej na Lubelszczyźnie, na skrzyżowaniu dróg krajowych numer 2 i 68 prowadzących do przejść granicznych w Terespolu i Koroszczynie. O 10-tej drogę zablokują tam m.in. tiry ze wschodniego Mazowsza. Później sznur aut ma wyruszyć w kierunku terminala w Koroszczynie.

Transportowcy zamierzają także sparaliżować okolice polsko-niemieckich przejść granicznych w Kołbaskowie, Gubinie, Jędrzychowicach i Olszynie. Tiry będą także robiły pętle, na wielu ważnych drogach Mazowsza, Podlasia, Lubelszczyzny, Małopolski, a także w województach łódzkim, pomorskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim.

>>> Czytaj też: Gazowe połączenie Polski z Ukrainą nie powstanie? Ambitny projekt coraz mniej realny