miedź

miedź

źródło: ShutterStock

W Chile wystąpiła konieczność zamknięcia niektórych kopalni miedzi, bo z powodu ulewnego deszczu na pustyni Atacama, na północy kraju, zamknięto drogi, a niektóre miasta zostały zalane.

Codelco, największy producent miedzi na świecie, zamknął wszystkie swoje kopalnie w Atacama, w tym Chuquicamata i Radomiro Tomic.

"Prognozy dotyczące podaży miedzi są rewidowane po informacjach, że deszcze w Chile spowodowały konieczność wstrzymania pracy w kopalniach" - mówi Fang Junfeng, analityk Shanghai Cifco Futures Co.

Kopalnię w Chile zamknęła też firma Lundin Corp. - dotyczy to Candelaria, a Pan Pacific Copper Co. zamknął kopalnię Caserones.

Antofagasta wstrzymała pracę w kopalni Michilla i Centinela. Największa kopalnia Los Pelambres pracuje na razie normalnie - podają przedstawiciele Antofagasta.

Miedź w Londynie wcześniej taniała z powodu słabych danych ze środy z USA - wskazują maklerzy.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w lutym spadły mdm o 1,4 proc., po tym jak w styczniu wzrosły o 2,0 proc. mdm po korekcie - podał Departament Handlu USA. Analitycy oczekiwali, że zamówienia wzrosną o 0,2 proc. mdm.(PAP)