Według "Rzeczpospolitej", do 26 maja podmioty z krótkiej listy mogą składać oferty wiążące.

- Wstępne oferty zainteresowanych opiewały nawet na kwoty rzędu 1,5-2 mld zł, choć były także i niższe. Zaznacza, że dziś najbardziej zainteresowane zakupem energetycznych aktywów PKP wydają się być Tauron i Energa. Przedstawiciele tych grup mieli nawet rozmawiać w tej sprawie z właścicielem PKP, czyli Skarbem Państwa (reprezentowanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju) - powiedział rozmówca gazety.

Jeszcze w marcu ma się rozpocząć badanie stanu finansowego i prawnego spółki (due diligence) przez inwestorów dopuszczonych do dalszego etapu postępowania. Finalizacji transakcji grupa PKP spodziewa się w drugim półroczu, podaje również "Rzeczpospolita".

Według Reutersa, w procesie jest także EQT.

Reklama

Na początku marca br. PKP podały, że otrzymały wstępne oferty w procesie prywatyzacji PKP Energetyka i "zainteresowanie procesem jest duże".

Kilka dni temu PKP informowały, że ustaliły krótką listę inwestorów dopuszczonych do dalszego etapu - tj. due diligence - prywatyzacji spółki.

PKP Energetyka S.A. to jeden z czołowych polskich dostawców energii elektrycznej. Spółka prowadzi działalność w następujących obszarach: sprzedaż i dystrybucja energii elektrycznej, usługi elektroenergetyczne, sprzedaż paliw przeznaczonych dla pojazdów szynowych. Firma istnieje od 2001 roku.

PKP S.A. to właściciel i zarządca istotnej części infrastruktury dworcowej i kolejowej w Polsce. Spółka zarządza ok. 2300 dworcami. Ponadto należy do niej blisko 30 tys. mieszkań i 100 tys. działek nieruchomościowych, z czego ok. 10 tys. ma potencjał komercyjny lub jest przeznaczona na sprzedaż.

>>> Czytaj też: Cena ropy wystrzeliła w górę. Dlaczego niewielki Jemen trzęsie rynkiem surowców?