• Para USD/JPY zbyt nisko, by uspokoić byki dolarowe
• Rajd w parze USD/CAD w związku z niskimi cenami ropy
• Spadek cen surowców uderza w parę AUD/USD

Sytuacja USD na koniec ubiegłego tygodnia była skomplikowana: para USD/JPY znajdowała się zbyt nisko, by zadowolić byki, natomiast para EUR/USD ulegała gwałtownym wahaniom, nie potwierdzając próby odwrócenia w dół. Deprecjacja AUD okazała się nieco bardziej przekonująca po powrocie pary AUD/USD poniżej poziomu 0,7750 do połowy poprzedniego przedziału w efekcie spadku cen surowców, a para USD/CAD rozpoczęła rajd w wyniku spadku cen ropy.

Wygłoszone w ubiegły piątek uwagi prezes Fed, Janet Yellen, były stosunkowo umiarkowane i mało interesujące. Prezes Fed wyraźnie nie chce chwilowo wysyłać żadnych sygnałów dotyczących terminu i tempa odejścia Fed od polityki akomodacji, przez co kontrakty terminowe na stopę funduszy Fed odnotowały maksimum cyklu. Yellen oświadczyła jedynie, że podwyżka stóp „najprawdopodobniej” nastąpi w 2015 r.

Prezes Kuroda z Bank of Japan oświadczył, że polityka BoJ ma na celu stabilizację cen, nie zaś sprowadzenie kursu waluty do określonego przedziału, po czym podkreślił pozytywny wpływ słabego kursu jena na eksport i negatywny wpływ na dochody gospodarstw domowych. Premier Abe również zaznaczył, że polityka Japonii nie ma na celu osłabienia JPY. Tymczasem odczyt dotyczący japońskiej produkcji przemysłowej w lutym okazał się wyjątkowo słaby.

Prezes Xiaochuan z chińskiego banku centralnego wyraził ubolewanie w odniesieniu do gorszego, niż przewidywano wzrostu gospodarczego w Japonii i zasugerował, że Chiny muszą zachować „czujność” wobec ryzyka deflacji.

Wygląda na to, że bieżący tydzień będzie punktem przełomowym dla USD względem EUR i w szczególności JPY, w związku z napływem nowych danych ekonomicznych. Zwróćmy uwagę, że opublikowany w piątek raport z pozycjonowania amerykańskich kontraktów terminowych (podający pozycje z ostatniego wtorku) wykazał rekordową liczbę krótkich pozycji w EUR pomimo gwałtownego wzrostu tej waluty z poziomu najnowszych minimów. Oznacza to, że euro może w tym tygodniu gwałtownie reagować na dane amerykańskie i ulegać znacznej zmienności, w szczególności w przypadku wyjątkowo słabych odczytów, przy czym nikt raczej nie spodziewa się, że dane okażą się słabe.

Wstępny odczyt amerykańskiego PMI w sektorze wytwórczym (Markit) nie daje zbyt wielu powodów do oczekiwania słabego odczytu ISM w najbliższą środę, a mocny odczyt tygodniowej liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych nie daje podstaw, aby przypuszczać, że piątkowy raport w sprawie zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych okaże się szczególnie słaby. Byki dolarowe mogą jednak być zmuszone do inwestycji w innych parach z USD, biorąc pod uwagę niebezpieczne poziomy pozycjonowania.

Podsumowanie w koszyku G-10:

USD: dziś rano USD umocnił się względem mniejszych walut; widać oznaki umocnienia poniżej poziomu 1,0800 w parze EUR/USD oraz powrót znacznie powyżej poziomu 119,50, a w istocie powyżej poziomu 120,00 w parze USD/JPY. Dolar może być w tym tygodniu wrażliwy na publikacje danych ekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych.

EUR: para EUR/USD znajduje się w nerwowej strefie zwrotnej w związku z wydarzeniami o charakterze nie tyle gospodarczym, co politycznym. 1,0950 wydaje się kluczowym lokalnym poziomem oporu, a potwierdzenie wyprzedaży otrzymamy w przypadku spadku poniżej poziomu 1,0800.

JPY: dziś rano para USD/JPY powróciła do gry. Opór znajduje się w obszarze 119,50/120,00, jednak pozostałe pary z JPY wydają się ociężałe. Pamiętajmy, że jutro kończy się japoński rok obrachunkowy.

GBP: w porównaniu z pozostałymi walutami, funt ostatnio odnotowywał słabe wyniki – czekamy na spadek w parze EUR/GBP po możliwym zakończeniu wyjątkowo dużej konsolidacji. Para GBP/USD może jednak jeszcze osiągnąć dno przedziału.

AUD: waluta wydaje się bardzo słaba w kontekście nowej presji na ceny surowców. Para AUD/USD znajduje się w okolicach dolnej granicy przedziału, a para AUD/JPY w ubiegłym tygodniu dokonała zdecydowanego odwrócenia w dół.

CAD: waluta traci na wartości ze względu na spadek cen ropy; zobaczymy, czy utrzymanie się przedziału w parze USD/CAD może przerodzić się w pełny rajd do poziomu 1,2800 i dalej.

NZD: para AUD/NZD odnotowała nowe minima cyklu, a para NZD/USD nadal jest interesująca, ponieważ zeszła z powrotem do połowy zwrotnego przedziału 0,7500/50, który musi pokonać, aby można było ponownie brać pod uwagę minima cyklu.

SEK: wydaje się, że para EUR/SEK chce przetestować poziomy powyżej oporu, tj. powyżej poziomu 9,35. Kolejnym testem nastrojów wobec SEK będzie opublikowany w środę odczyt PMI w sektorze wytwórczym.

NOK: spadek cen ropy wywiera presję na spadek kursu NOK. Najbliższym istotnym wydarzeniem będzie jutrzejsze podanie wartości skupowanej waluty przez Norges Bank.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Japonia: wstępny wskaźnik produkcji przemysłowej w lutym wykazał -3,4% w ujęciu miesiąc do miesiąca i -2,6% w ujęciu rok do roku, w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio -1,9%/-0,6% oraz z odnotowanym w styczniu -2,8% w ujęciu rok do roku

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

• Wielka Brytania: zatwierdzone kredyty hipoteczne w lutym (08:30)
• Strefa euro: wyniki badania zaufania w przemyśle/wśród konsumentów/w gospodarce/w usługach w marcu (09:00)
• Niemcy: odczyt CPI w marcu (12:00)
• Stany Zjednoczone: dochody/wydatki osobiste w lutym (12:30)
• Stany Zjednoczone: wskaźnik PCE Deflator/PCE Core w lutym (12:30)
• Stany Zjednoczone: wskaźnik podpisanych umów sprzedaży domów w lutym (14:00)
• Nowa Zelandia: pozwolenia na budowę wydane w lutym (21:45)
• Wielka Brytania: wskaźnik zaufania konsumentów (GfK) w marcu (23:05)
• Stany Zjednoczone: wystąpienie Fischera z Fed (23:15)
• Australia: wskaźnik sprzedaży nowych domów (HIA) w lutym (00:00)
• Nowa Zelandia: wskaźnik zaufania przedsiębiorstw (ANZ) w marcu (00:00)
• Australia: wzrost liczby kredytów w sektorze prywatnym w lutym (00:30)
• Japonia: wynagrodzenia pieniężne z tytułu pracy (Labor Cash Earnings) w lutym (01:30)