Helsinki, Finlandia

Helsinki, Finlandia

źródło: ShutterStock

Polski prezydent powiedział, że Finlandia jest państwem innowacji i nowoczesnych technologii. Bronisław Komorowski uważa, że Polska może być dla Finów krajem głębokich zmian, nowych możliwości i kompetentnych pracowników. Przypomniał, że w ostatnim roku odnotowano 10 procentowy wzrost eksportu do Finlandii i 6-procentowy wzrost importu z tego kraju.

Bronisław Komorowski dodał, że Polska może skorzystać z fińskich doświadczeń współpracy naukowców oraz przedsiębiorców i dobrze wykorzystać pieniądze z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014 - 2020. Środki europejskiej, zdaniem prezydenta, stwarzają nowe możliwości współpracy polsko-fińskiej także między prywatnymi podmiotami, uczelniami czy instytutami badawczymi.

>>> Czytaj też: Finlandii znudziły się szkoły. Koniec z matematyką i historią, czas na nauczanie tematyczne

Prezydent Finlandii, Sauli Niinistö powiedział, że Polska jest ważnym partnerem. Jego zdaniem, jest też jednym z najważniejszych kierunków dla inwestorów. Wartość tych inwestycji to około 2 miliardów euro. Około 200 firm operujących w Polsce zatrudnia tutaj około 40 tysięcy osób.

W ubiegłym roku Finlandia była 23. partnerem Polski w świecie z udziałem 0,9 procent. Wśród towarów eksportowanych do Finlandii rośnie rola wyrobów przemysłu elektromaszynowego, metalurgicznych oraz artykułów rolno-spożywczych. Polacy kupują najczęściej wyroby przemysłu drzewno-papierniczego czy przemysłu chemicznego.

Forum odbywa się w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.