Nowa inwestycja będzie zaopatrywała w ciepło sieciowe blisko 70 tysięcy gospodarstw domowych.

Mikael Lemström, prezes Fortum Polska przyznaje w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że firma będzie wykorzystywała między innymi polski węgiel. - Zmienialiśmy kilkukrotnie plany budowy tego zakładu, równocześnie rząd zmieniał prawo. Nadal nie wiemy jak do końca państwo będzie wspierało tego typu inwestycje dlatego nasza elektrociepłownia będzie wykorzystywała różnego rodzaju paliwa w tym biomasę oraz odpady, ale też w dużej części węgiel - deklaruje Mikael Lemström.

Nowy blok zastąpi wyeksploatowane jednostki opalane tylko węglem, zainstalowane obecnie w zakładach Fortum w Zabrzu i Bytomiu. Zakład zostanie oddany do eksploatacji za trzy lata. Fortum zapowiada, że inwestycja wpłynie również na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i innych substancji na terenie Zabrza i okolic.

W elektrociepłownie inwestują także polskie koncerny. PKN Orlen, PGNiG Termika i Tauron budują bądź ogłaszają przetarg łącznie na 5 inwestycji. Tylko że wszystkie te zakłady zamiast węgla będą jako paliwa wykorzystywać gaz.