Apple & Samsung

Apple & Samsung

źródło: Bloomberg / Brent Lewin

Zysk operacyjny Samsunga w ostatnim kwartale spadł od 31 proc do 5,9 bln wonów (5,4 mld dolarów). Globalna sprzedaż spadła natomiast o 12 proc. Choć taki wyniki chluby Koreańczykom nie przynosi, to i tak jest on zdecydowanie lepszy od wcześniejszych prognoz. Analitycy Bloomberga zakładali bowiem, że kwartalny zysk operacyjny wyniesie zaledwie 5,5 bln wonów.

- Solidna sprzedaż układów pamięci dla urządzeń przenośnych i serwerów przyczyniły się do większego zysku niż prognozowano. – powiedział Greg Roh z firmy analitycznej HMC Investment Securities. Wpływ na ten wynik mają również większe wydatki marketingowe – dodał.

>>> Czytaj też: Apple „siedzi” na 178 miliardach dol. Po co firmie niewielka pożyczka?

Sprzedaż komponentów rekompensuje Samsungowi coraz większe straty na globalnym rynku smartfonów, gdzie Koreańczycy przegrywają zarówno z Apple, jak i chińskim Xiaomi. Samsung liczy, że fatalna seria sześciu kolejnych kwartałów ze spadkiem zysku zostanie wkrótce zahamowana, a ma w tym pomóc wielka premiera dwóch najnowszych flagowych smartfonów – Galaxy S6 oraz Galaxy S6 Edge

Samsung miał sprzedać ok 81 mln smartfonów w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2015 roku. To wzrost o 7 proc. w stosunku do czwartego kwartału ubiegłego roku – szacuje firma Daewoo Securities.