Ich największy związek zawodowy domaga się zmian w organizacji pracy i protestuje przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego.

Francuska Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego wystąpiła do kompanii lotniczych, by odwołały około 40 proc. lotów. Ta instrukcja wynika z liczby kontrolerów, którzy zapowiedzieli, że przystąpią do strajku.

Francuskie linie lotnicze Air France, obsługujące między innymi trasy między Polską a Francją, zapowiedziały że w środę odbędą się niemal wszystkie loty międzykontynentalne. Gorzej będzie jednak z krótkimi lotami w samej Francji oraz w Europie. Na lotnisku imienia Charlesa de Gaulle’a utrzymanych zostanie 60 procent takich lotów. Na lotnisku Orly wystartuje tylko co trzeci samolot Air France.

Strajk ma trwać dwa dni. I to jeszcze nie koniec kłopotów dla podróżnych. Kolejne akcje protestacyjne już zostały zapowiedziane na okres od 16 do 18 kwietnia oraz od 29 kwietnia do 2 maja.

Związek zawodowy kontrolerów lotów domaga się rozpoczęcia negocjacji w sprawie organizacji ich pracy. Protestują oni również przeciwko planowanemu przesunięciu wieku emerytalnego w tym zawodzie z 57 do 59 lat. 

>>> Czytaj też: Alitalia zawiesza pilota, który w czasie rodzinnej kłótni użył broni