Jak wynika z informacji opublikowanych na początku tygodnia przez rosyjski dziennik „Kommiersant”, Władimir Putin może złożyć szefowi Syrizy propozycję obniżenia cen gazu, a także udzielenia kredytów na preferencyjnych warunkach w zamian za poparcie w sprawie zniesienia sankcji nałożonych przez kraje Unii Europejskiej oraz dostęp do greckich aktywów.

Już w zeszłym tygodniu Tsipras w krytyczny sposób odniósł się do polityki Zachodu podkreślając, że sankcje nałożone na Rosję są „ślepą uliczką”, a stanowisko Grecji – której poprzedni rząd udzielił poparcia tym „bezsensownym” działaniom – może w najbliższym czasie ulec zmianie. Fiasko negocjacji w sprawie przedłużenia programu pomocy finansowej, będzie oznaczało dla rządu w Atenach konieczność znalezienia innego źródła finansowania – w Stanach Zjednoczonych, Chinach lub właśnie Rosji.

Nad ranem uwagę inwestorów przyciągnęły wiadomości napływające z Dalekiego Wschodu, gdzie został opublikowany komunikat z ostatniego posiedzenia BoJ. Zza Odry dotarły natomiast informacje obrazujące dynamikę zamówień w przemyśle. W ciągu dnia poznamy także wiadomości na temat sprzedaży detalicznej (prognoza -0.2% m/m) w strefie euro oraz treść protokołu z marcowego posiedzenia FOMC.