Rosja sygnalizuje, że jest gotowa na zniesienie wobec Grecji embarga na eksport żywności. Tymczasem rząd w Atenach ma inny problem - do jutra powinien oddać Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu 450 milionów euro -  - przekonuje ekonomista profesor Witold Orłowski.

Profesor Witold Orłowski twierdzi w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że Moskwa nie jest w stanie uratować płynności finansowej Aten. Ekspert przypomina, że w przeszłości nie pomogła Cyprowi, który też miał kłopoty z zadłużeniem.

Ateny są w poważnych tarapatach. Ekonomiści banku inwestycyjnego UBS szacują, że prawdopodobieństwo bankructwa Grecji wzrosło do 50-60 procent. Zdaniem profesora Orłowskiego, Europa jest obecnie bardziej przygotowana na scenariusz ogłoszenia przez Aleksisa Tsiprasa niewypłacalności kraju.

- Bankructwo Grecji jest bardzo możliwe. Rząd w Atenach nie do końca zdaje sobie z tego sprawę. Grekom wydaje się, że Europa nie może sobie na to pozwolić. Jednak w tej chwili na Starym Kontynencie jesteśmy sobie wstanie wyobrazić bankructwo Grecji - deklaruje Witold Orłowski.

Grecki minister finansów Janis Warufakis zapowiedział, że rząd jego kraju chce osiągnąć wstępne porozumienie z międzynarodowymi wierzycielami na spotkaniu ministrów strefy euro 24 kwietnia.

Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy za kontynuowanie reform są skłonne pożyczyć Atenom ponad 7 miliardów euro. 

>>> Polecamy: Praca w Polsce trzy razy tańsza niż w UE. To przyciąga inwestorów i zachęca Polaków do emigracji