Ponad rok od podwyżki VAT w kwietniu ubiegłego roku groźba, że CPI w nadchodzących miesiącach wyniesie 0% i mniej (w ujęciu rok do roku) staje się coraz bardziej realna.

Komunikat w sprawie polityki pieniężnej był jednak zasadniczo obojętny, a jedyny głos sprzeciwu pochodził od tego samego osamotnionego „jastrzębia”, co w przypadku poprzednich posiedzeń. W każdym razie obrót spraw okazał się rozczarowujący dla niedźwiedzi jenowych, które ograniczyły liczbę krótkich pozycji, przez co para USD/JPY pozostaje nadal w najbardziej wyczerpującym przedziale w najnowszej historii, a trend spadkowy utrzymał się w takich parach, jak EUR/JPY czy GBP/JPY. Ta ostatnia jest obecnie szczególnie interesująca ze względu na wczorajszą nieudaną próbę umocnienia powyżej poziomu 200-dniowej średniej ruchomej.

Para GBP/JPY dokonała ponownego odwrócenia w dół po tym, jak wczorajsze posiedzenie Bank of Japan nie dostarczyło żadnych nowych informacji i okazało się rozczarowujące dla niedźwiedzi jenowych. W efekcie wyprzedaż w parze GBP/JPY była szczególnie interesująca ze względu na interakcje tej pary z istotną 200-dniową średnią ruchomą – wczoraj poziom tej średniej został przekroczony, jednak w nocy para ta spadła niżej. Fakt pozostawania poniżej poziomu 200-dniowej średniej ruchomej może przyczynić się do zwiększenia zainteresowania sprzedażą w tej parze, mimo iż ogólne prognozy dla JPY są dość niepewne, ponieważ para USD/JPY już od dłuższego czasu utrzymuje się w granicach przedziału.

Dziś uwaga wszystkich skierowana będzie na wieczorną publikację protokołu z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Rynek w pełni uwzględnił w wycenach bardzo umiarkowany ton protokołu oraz liczne niejasne wzmianki ze strony różnych członków FOMC dotyczące terminu pierwszej podwyżki stopy Fed. Mimo iż prawdopodobieństwo, że wyrażone w protokole stanowisko okaże się jednoznacznie agresywne, jest niewielkie (ton protokołów jest zwykle zróżnicowany), rynek w znacznej mierze oczekuje umiarkowanego podejścia: do połowy 2016 r. uwzględniono możliwość nieco więcej, niż dwóch podwyżek (0,50%), a zatem poprzeczka w odniesieniu do nieoczekiwanie agresywnej interpretacji protokołu zawieszona jest bardzo nisko.

Podsumowanie w koszyku G-10:

USD: techniczny obraz sytuacji nie jest jeszcze spójny, ponieważ czekamy na akcję po publikacji protokołu FOMC. Ryzyko związane z tym protokołem jest dwukierunkowe.

EUR: waluta jest zasadnica; w nadchodzących dniach może wystąpić ryzyko związane z rozwojem sytuacji w Grecji. Niedźwiedzie w parze EUR/USD czekają na pokonanie poziomu 1,0800 po dzisiejszej publikacji protokzo słabołu FOMC. Rajd i zamknięcie w okolicach 1,09025 dzisiejszej 0/nocy zagroziłoby trendowi spadkowemu w najbliższym czasie.

JPY: po biernym posiedzeniu BoJ ubiegłej nocy waluta ponownie się umacnia. Dodatkowa trakcja wymagałaby pewnej awersji do ryzyka lub wyjątkowo umiarkowanego protokołu FOMC (czy jednak nie byłoby to z korzyścią dla ryzyka?). W każdym wypadku mocne stanowisko względem JPY wymaga, by para USD/JPY umocniła się powyżej poziomu 121,50 lub spadła poniżej poziomu 118,50.

GBP: waluta dziś rano starała się ponownie umocnić względem EUR. Pary EUR/GBP i EUR/USD najprawdopodobniej dążą do korelacji. Para GBP/USD już od dłuższego czasu zachowywała się chaotycznie, mimo iż najciekawsza jest być może sytuacja techniczna w parze GBP/JPY (zob. wykres powyżej). Z jutrzejszym posiedzeniem BoE nie wiążą się większe oczekiwania.

CHF: waluta jest bierna względem EUR; para EUR/CHF już od ośmiu sesji pozostaje w przedziale 1,0400-1,0500 – do czasu jego opuszczenia wybór par z CHF jest bezzasadny.

AUD: kurs w najbliższych dniach może być nerwowy; para AUD/USD najprawdopodobniej zareaguje na dzisiejszy protokół FOMC. Uwaga na poziom 0,7750, a może nawet 0,7800, jeżeli publikacja protokołu FOMC nie spowoduje rajdu USD.

CAD: waluta jest odporna w efekcie wzrostu cen ropy w ostatnich dniach i wydaje się, że możliwe jest dotarcie do minimów przedziału, o ile protokół FOMC nie spowoduje umocnienia USD dzisiejszej nocy. Inwestujący w CAD czekają na piątkowy raport w sprawie zatrudnienia w Kanadzie.

NZD: uwaga na pary AUD/NZD i NZD/USD w kontekście wyprzedaży NZD po ostatnim osłabieniu. Akcja po dzisiejszej publikacji protokołu FOMC powinna dać nam wskazówkę co do sytuacji przynajmniej w parze NZD/USD; niedźwiedzie liczą na osiągnięcie nowych lokalnych minimów znacznie poniżej poziomu 0,7500, aby uzyskać argumenty potwierdzające trend spadkowy.

SEK: para umacnia się; obszar wsparcia na poziomie 9,35 pozostaje nietknięty, mimo iż ogólny obraz sytuacji nie jest idealny, ponieważ pozostajemy w połowie szerokiego przedziału. Interesujące byłoby odwrócenie w dół na wyższych poziomach.

NOK: waluta jest zaskakująco słaba, biorąc pod uwagę gwałtowny wzrost cen ropy w ostatnich dniach – wyższe poziomy w parze EUR/NOK zabezpieczyłyby sytuację w przypadku ponownego spadku cen ropy. Najbliższe wydarzenia ryzyka to piątkowe odczyty CPI i wskaźnika produkcji przemysłowej.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Wielka Brytania: wskaźnik cen w sklepach (BRC Shop Price Index) w marcu wykazał -2,1% w ujęciu rok do roku w porównaniu z odnotowanym w lutym -1,7%
• Japonia: skorygowane saldo na rachunku bieżącym w lutym wykazało 603,5 mld JPY w porównaniu z przewidywanym 605 mld JPY oraz z odnotowanym w styczniu 1 058,1 mld JPY
• Japonia: Bank of Japan pozostawił cel podstawy monetarnej na obecnym poziomie, tj. 80 bln JPY rocznie
• Niemcy: wskaźnik zamówień fabrycznych w lutym wykazał -0,9% w ujęciu miesiąc do miesiąca i -1,3% w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio +1,5%/+0,5% oraz z odnotowanym w styczniu -0,3% w ujęciu rok do roku
Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne
• Strefa euro: sprzedaż detaliczna w lutym (09:00)
• Węgry: publikacja protokołu z posiedzenia węgierskiego banku centralnego (12:00)
• Stany Zjednoczone: wystąpienie Dudleya z Fed (13:30)
• Stany Zjednoczone: publikacja protokołu z posiedzenia FOMC w dn. 17-18 marca (18:00)
• Wielka Brytania: bilans cen domów RICS w marcu (23:01)
• Australia: wskaźnik wyników sektora budowlanego (AiG Performance of Construction Index) w marcu (23:30)
• Japonia: raport miesięczny Bank of Japan (05:00)