Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:

Kwiecień na krajowych stacjach paliw dotychczas nie przyniósł większych zmian cen. W ostatnim tygodniu średnio za litr Pb95 płaciliśmy nadal 4,67 PLN/l. Olej napędowy natomiast potaniał 2gr./l, tym samym średnia krajowa cen tego paliwa spadła do 4,60 PLN/l. Na poziomie 1,98 PLN/l pozostały z kolei ceny autogazu.

Biorąc pod uwagę fakt, że na krajowym rynku hurtowym w mijającym tygodniu ceny netto benzyny potaniały zaledwie 4 gr./l, diesla natomiast niecałe 2 gr./l, w dalszym ciągu rynek detaliczny powinien pozostać względnie stabilny. Wszystko wskazuje więc na to, że w kwietniu zarówno ceny oleju napędowego, jak i benzyny pozostaną około 60-70 gr./l niższe niż przed rokiem. Obecnie w hurcie litr benzyny Pb95 jest średnio 16 gr./l brutto droższy niż litr oleju napędowego. W detalu z kolei benzyna jest droższa zaledwie 7 gr./l co wynika z faktu znacznie niższych poziomów marż detalicznych w przypadku tego paliwa.

Dużych zmian nie obserwowaliśmy również na rynku ropy naftowej. Ceny majowej serii kontraktów na ropę Brent cały ubiegły tydzień pozostawały w rejonie 55-59 USD/bbl. Z jednej strony optymizmu dodały słowa arabskiego ministra do spraw ropy naftowej, który stwierdził, że spodziewa się wyższych cen w najbliższym czasie podkreślając, że jego kraj jest skłonny partycypować w przywracaniu stabilności rynku ropy naftowej i podwyższeniu poziomu cen w racjonalny i akceptowalny sposób. Oczywiście natychmiast pojawiły się interpretacje, że jest to być może wczesna zapowiedź działań OPEC w kierunku zmniejszenia produkcji w tym roku. Dodatkowo Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA) skorygowała w dół prognozy wzrostu produkcji ropy naftowej w USA. Zgodnie z najnowszymi szacunkami w 2015 roku średni poziom produkcji ropy w USA ukształtuje się na poziomie 9,23 mln bbl/d, czyli będzie 120 tys. bbl niższy niż szacowano jeszcze prze miesiącem. W roku 2016 natomiast wzrost produkcji ma być już symboliczny i wynieść około 80 tys. bbl.

Reklama

Duchowo-polityczny przywódca Iranu odniósł się z kolei do negocjacji porozumienia nuklearnego z Iranem. Jego zdaniem obecnie nie ma żadnych gwarancji, że do końca czerwca zostanie podpisana jakakolwiek umowa. Jeśli już to jego kraj chce natychmiastowego zniesienia sankcji po podpisaniu porozumienia. Iran obecnie ma ponad 30 mln bbl ropy naftowej gotowej na eksport. Dodatkowo EIA szacuje, że do końca 2016 roku jest w stanie zwiększyć produkcję ropy o 0,7 mln bbl/d. Zgodnie z najnowszymi prognozami EIA spodziewa się średnich cen ropy Brent w tym roku na poziomie 59 USD/bbl i 75 USD/bbl w roku przyszłym. Podkreślenia wymaga fakt, że zniesienie sankcji nałożonych na Iran związanych głównie z szeroko pojętym przemysłem naftowym wpłynie na znaczne rewizje prognoz cen, popytu i światowej podaży ropy. Dla przykładu prognozy cen ropy Brent na rok 2016 mogą zostać obniżone w granicach 5-15 USD/bbl.