Określ ile czasu spędzisz codziennie na szukaniu pracy

Potraktuj szukanie pracy właśnie jak pracę – z listą obowiązków, zadań i spotkań na każdy dzień, radzi portal Careerealism. Zamiast chaotycznie rzucać się między różnymi zadaniami związanymi z poszukiwaniem nowego pracodawcy, należy działać metodycznie. Dzięki odpowiedniemu podejściu możliwy jest nie tylko szybsze znalezienie pracy, ale także łatwiejszy powród to codziennych obowiązków zawodowych. Przykładowy plan codziennego szukania pracy może zawierać:

  • Dwie godziny szukania interesujących ogłoszeń
  • Godzina na przygotowywanie dokumentów aplikacyjnych
  • Godzina na kontakt z potencjalnymi pracodawcami, w tym telefony i emaile

Kontroluj czas

Podziel szukanie pracy na części składowe

Warto śledzić skuteczność szukania pracy za pomocą konkretnych kanałów i inwestować więcej czasu i sił właśnie w nie. Na podstawie tygodniowych wyników szukania pracy można wyselekcjonować konkretne portale internetowe lub branże, które częściej odpowiadają na maile. Dzięki takiemu podsumowaniu można uzyskać znacznie lepsze efekty w krótszym czasie - podejmowane wysiłki są skuteczniejsze.

Zarządzaj wysiłkiem

Określ cele

Cel pozwala zarządzać wysiłkiem i śledzić postępy w sposób łatwy do zmierzenia. Jeśli celem jest zaproszenie na przynajmniej jedną rozmowę kwalifikacyjną w tygodniu, tydzień z dwiema rozmowami w planach pozwala złapać oddech i skupić się na przygotowaniach.

Z kolei brak osiągniętego celu w tygodniu skłania do podwojenia wysiłku.

Postaw sobie cel

Śledź swoje działania

Przy setkach wysyłanych aplikacji i zgłoszeń, łatwo się zgubić, przez co mail z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną może zostać bez odpowiedzi lub konkretny pracodawca otrzyma kilka razy maila z różnymi listami motywacyjnymi.
Grupowanie zgłoszeń ma jeszcze jedną zaletę – łatwe śledzenie postępów rozmowy z konkretnymi pracodawcami.

Śledź swoje działania

Dzięki planowi szukania pracy można znacznie szybciej i efektywniej znaleźć nowego pracodawcę.