Zakaz eksportu ogłosił w 2010 r. ówczesny prezydent Dmitrij Miedwiediew, realizując rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Rosja zniosła embargo krótko po tym, gdy zawarte zostało z Teheranem międzynarodowe porozumienie, dotyczące realizacji irańskiego programu jądrowego. W ten sposób Moskwa chce uniknąć wypłacenia pokaźnego odszkodowania w związku z niezrealizowaniem kontraktu zbrojeniowego, podpisanego w 2007 r. Transakcja opiewała na kwotę 800 milionów dolarów, a Teheran oddając sprawę do sądu zażądał odszkodowania w wysokości 4 miliardów dolarów. Znosząc embargo na dostawy systemów przeciwlotniczych S-300, Rosja liczy na wycofanie pozwu.

S-300 to rosyjski rakietowy system przeciwlotniczy klasy ziemia-powietrze i woda-powietrze. Niektóre modele są zdolne do zwalczania taktycznych rakietowych pocisków balistycznych. Na początku kwietnia światowe mocarstwa doszły do porozumienia w sprawie ograniczenia programu nuklearnego przez Teheran w zamian za zniesienie sankcji.

>>> Jak konsekwencje dla świata może mieć zniesienie embarga na takiety S-300 przez Rosję? Czytaj więcej na ten temat: Sytuacja Rosji jest coraz gorsza. Zobacz, gdzie i dlaczego Moskwa traci wpływy [MAPY]