• Kontynuacja przeciągania liny w parze EUR/GBP
• Kolejny spadek w parze NZD/USD
• Pozytywny wpływ piątkowego raportu w sprawie zatrudnienia w Kanadzie już słabnie

Dane dotyczące handlu w Chinach w marcu zaskoczyły wszystkich: w porównaniu z powszechnymi przewidywaniami, okazały się niższe o ok. 37 mld USD. Należy jednak zaznaczyć, że dane za luty były rekordowo wysokie, a każdego roku ma miejsce znaczący sezonowy spadek (zwykle w lutym, jednak w tym roku najwyraźniej nastąpiło to miesiąc później).

Rynek zareagował jednak na ten odczyt: AUD i NZD straciły na wartości względem USD, dzięki czemu USD umocnił się po stosunkowo rozczarowującej sesji piątkowej.

Jastrzębie i gołębie z Rezerwy Federalnej wysyłają sprzeczne sygnały: prezes Fed z Minneapolis, ultragołębi i pozbawiony prawa głosu Narayana Kocherlakota, przed weekendem twierdził, że ceny i zatrudnienie w Stanach Zjednoczonych jeszcze przez wiele lat nie osiągną docelowego poziomu przyjętego przez Fed, a zatem podwyżka stóp w najbliższym czasie nie jest uzasadniona.

Tymczasem członek FOMC z prawem głosu, Jeffrey Lacker, w piątek poparł podwyżkę stóp w czerwcu argumentując, że ostatnie pogorszenie amerykańskich danych ekonomicznych jest – jego zdaniem – jedynie tymczasowe.

Według informatorów wewnętrznych, niektórzy wysoko postawieni urzędnicy strefy euro byli zbulwersowani zachowaniem Grecji w trakcie ostatnich negocjacji; jako główne przyczyny oburzenia podaje się brak planu reform strukturalnych i naleganie na utrzymanie poziomu emerytur pracowników służby cywilnej. Na początku poniedziałkowej sesji rynek nie uwzględnił w wycenach dodatkowych obaw (rentowności obligacji greckich nadal plasują się znacznie poniżej ostatnich maksimów).

Najważniejsze wydarzenia ekonomiczne w bieżącym tygodniu:

• Wtorek: Stany Zjednoczone - sprzedaż detaliczna, Szwecja - CPI, Wielka Brytania - CPI
• Środa: posiedzenie Bank of Canada, posiedzenie EBC
• Czwartek: raport w sprawie zatrudnienia w Australii
• Piątek: Stany Zjednoczone - CPI i wyniki badania zaufania Uniwersytetu Michigan

W ramach odliczania do zaplanowanego na środę posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, przyjrzyjmy się parom EUR/USD i EUR/JPY. Zasadnicze pytanie brzmi, czy czeka nas scenariusz „podwójnego dna”, czy też nastąpi kontynuacja umocnienia USD aż do tego wydarzenia ryzyka – to ostatnie rozwiązanie nie jest zbytnio popularne.

Nacisk na parę EUR/JPY jest nieco większy, ponieważ para ta osiągnęła już minima cyklu, natomiast przed parą EUR/USD jest jeszcze długa droga do zejścia poniżej poziomu 1,0500. Kolejny istotny poziom może mieć znaczenie psychologiczne, np. 125 czy linia 200-tygodniowej średniej ruchomej i zniesienia o 50% w okolice poziomu 122.

Podsumowanie w koszyku G-10:

USD: ogólne umocnienie; AUD i NZD straciły na wartości względem USD, mimo iż przyszłość pary USD/JPY pozostaje pod znakiem zapytania. Duże znaczenie będzie miał jutrzejszy odczyt sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych, ponieważ ta seria danych już przez trzy miesiące z rzędu była słaba.

EUR: wydaje się, że para EUR/USD dąży do ustanowienia nieprzekraczalnej granicy na poziomie 1,0600, jednak brakuje katalizatora do znaczącej konsolidacji, o ile jutrzejszy raport w sprawie sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych nie okaże się wyjątkowo słaby.

JPY: waluta osiągnęła poziom USD, o ile nie uzyskamy dowodów na poparcie przeciwnej tezy. Para EUR/JPY napiera na minima cyklu (zob. omówienie powyżej).

GBP: nowe minima cyklu w parze GBP/USD, natomiast przedział w parze EUR/GBP nadal trzyma się mocno – która z walut uzyska przewagę: euro czy funt szterling? To już ostatnie tygodnie przed wyborami, dlatego na powyższe równanie większy wpływ może teraz wywierać nieoczekiwane ryzyko związane z sondażami wyborczymi.

CHF: waluta biernie umacnia się względem EUR, podobnie jak JPY – potrzebujemy odwrócenia znacznie powyżej poziomu 1,0400 w parze EUR/CHF, aby brać pod uwagę jakiekolwiek zmiany tej sytuacji. Co ciekawe, para USD/CHF znajduje się powyżej poziomu 0,9750 i szykuje się do testu parytetu.

AUD: waluta ponownie straciła na wartości i zmierza w kierunku minimów przedziału. Zobaczymy, czy poziom 0,7500 w parze AUD/USD posłuży jako psychologiczne wsparcie, czy też para ta będzie kontynuować spadek. Warto zaznaczyć, że takie pary, jak AUD/JPY czy AUD/CAD wydają się tracić na wartości, przez co AUD zyskał na atrakcyjności w kontekście sprzedaży, w przeciwieństwie do dotychczasowej sytuacji.

CAD: pozytywny wpływ piątkowej publikacji raportu w sprawie zatrudnienia już słabnie i para USD/CAD może kontynuować wzrost. Liczę na pełny powrót do poziomu 1,2750 i wyżej, który wskazywałby na możliwość rozciągnięcia się tego ruchu w kierunku docelowego poziomu 1,3000, natomiast w ujęciu krótkoterminowym oznaką zahamowania tego rajdu byłoby osiągnięcie poziomu 1,2550.

NZD: para NZD/USD ponownie traci na wartości i niedźwiedzie uzyskały dalsze argumenty, mimo iż ostatecznym potwierdzeniem byłoby zamknięcie poniżej poziomu 0,7400. Równie interesująca jest para AUD/NZD, która potwierdzi, czy krótkie pozycje w NZD będą preferowane w przypadku kontynuacji rajdu przez kluczowy obszar 1,0250/1,0300.

SEK: SEK nie ujawnia wszystkich kart, jednak fakt, iż w takim stopniu straciła względem i tak słabego EUR, robi wrażenie. Uwaga na jutrzejszy odczyt CPI i na związane z tym reakcje, które mogą dać nam jakąś wskazówkę co do obecnej sytuacji.

NOK: waluta jest bardziej aktywna niż SEK: para EUR/NOK zbliża się do istotnego poziomu w przedziale i do 200-dniowej średniej ruchomej, podobnie jak para NOK/SEK – aprecjacja NOK może zostać wstrzymana, ponieważ niedźwiedzie inwestujące w NOK znajdą się pod presją po osiągnięciu tych poziomów.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Japonia: wskaźnik zamówień na maszyny w lutym wykazał -0,4% w ujęciu miesiąc do miesiąca i +5,9% w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio -2,2%/+4,3%
• Chiny: bilans handlowy w marcu wykazał +3,1 mld USD w porównaniu z przewidywanym +40,1 mld USD oraz z odnotowanym w lutym +60,6 mld USD

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

• Polska: CPI w marcu (10:00)
• Nowa Zelandia: wyniki badania opinii przedsiębiorstw (NZIER) w I kw. (22:00)
• Wielka Brytania: wskaźnik sprzedaży detalicznej w ujęciu porównywalnym (BRC Sales Like-for-Like) w marcu (23:01)
• Australia: wyniki ankiety NAB dotyczącej sytuacji/zaufania przedsiębiorstw w marcu (01:30)