"Dla odbiorców obsługiwanych przez PGNiG (odbiorców hurtowych czyli takich, którzy kupują gaz do dalszej odsprzedaży oraz największych odbiorców końcowych o rocznym zużyciu większym niż 25 mln m3) średnia cena paliwa gazowego została obniżona średnio o 7,1% w przypadku gazu wysokometanowego oraz 3,2% dla gazu zaazotowanego, co wynika z efektu zrównania się cen za 1 kWh gazu ziemnego zaazotowanego z ceną 1 kWh gazu ziemnego wysokomentanowego. Stopniowe zrównanie cen za tą samą jednostkę energii miało już miejsce w aktualnie obowiązującej taryfie, o czym PGNiG informowało po zatwierdzeniu jej przez Prezesa URE" – czytamy w komunikacie.

Zmiany cen gazu ziemnego są konsekwencją utrzymujących się niskich ceny ropy naftowej i stosunkowo niskich cen gazu ziemnego na rynkach hurtowych w północno-zachodniej Europie, co efektywnie wpływa na obniżenie całkowitego kosztu pozyskania przez PGNiG gazu ziemnego, w porównaniu do kosztu, jaki był przyjmowany do aktualnie obowiązującej taryfy, podano również.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i zagranicą.

>>> Czytaj też: The Economist: Boom na energię odnawialną. W ciągu roku świat zainwestował 270 mld dol.

Reklama