Uczestnicy kongresu będą rozmawiać między innymi o energetyce, infrastrukturze, transporcie, górnictwie i hutnictwie oraz o polityce regionalnej. Wydarzeniu towarzyszą spotkania z przedstawicielami krajów afrykańskich, Dalekiego Wschodu czy Półwyspu Arabskiego.

Organizator Kongresu Wojciech Kuśpik zapowiada, że omawiane będą tematy najważniejsze dla przyszłości Europy, jak inwestycje, które mają pobudzić wzrost gospodarczy na starym kontynencie. Uczestnicy zastanowią się też, jak wdrażać innowacje i budować gospodarkę opartą na wiedzy. Nie zabraknie również dyskusji o sprawach istotnych dla Śląska. Dotyczy to górnictwa węgla kamiennego oraz bezpiecznej dla środowiska naturalnego energetyki i przemysłu.

Wśród tegorocznych gości kongresu w Katowicach są między innymi Elżbieta Bieńkowska, komisarz UE do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz UE do spraw miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności. Katowice odwiedzą też Witalij Kliczko, mer Kijowa, przewodniczący partii Ukraiński Demokratyczny Alians na rzecz Reform (UDAR) czy Ilia Ponomariow, deputowany do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, który 20 marca 2014 roku jako jedyny głosował przeciw aneksji Krymu. W debatach udział wezmą także byli prezydenci Polski i Niemiec, Lech Wałęsa i Horst Köhler.

Kongres rozpoczyna się o godzinie 10:00 i potrwa do środy.