Eksport wieprzowiny z Polski spadł wartościowo o 24,5 proc. r/r w 2014 r. do 689,9 mln euro, podał Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych FAMMU/FAPA na podstawie danych Ministerstwa Finansów i analizy własnej.

"W omawianym okresie eksport wieprzowiny z Polski wyniósł ponad 380 tys. ton (spadek o 14,5 proc.), a jego wartość ukształtowała się na poziomie 689,9 mln euro (spadek o 24,5 proc.). Spadek wywozu tego gatunku mięsa był wynikiem rosyjskiego embarga nałożonego pod koniec stycznia 2015 r. na unijną wieprzowinę po wykryciu na Litwie i w Polsce afrykańskiego pomoru świń u dzików. Wstrzymany został także wywóz wieprzowiny z Polski do krajów azjatyckich, które w ostatnich latach były znaczącym odbiorcą mięsa wieprzowego z naszego kraju" - czytamy w komunikacie.

Przywóz wieprzowiny do Polski zwiększył się o 2,1 proc. w stosunku do poziomu importu z 2013 r. i wyniósł 618,5 tys. ton. Wartość tego importu osiągnęła pułap 1,250 mld euro. Bilans handlu wieprzowiną pogorszył się, i ukształtował się na ujemnym poziomie -238,4 mln euro, podano również. 

>>> Czytaj też: Polski przemysł mocno w górę. Produkcja rośnie szybciej od prognoz