"Od lat jesteśmy liderem na polskim rynku data center. Realizujemy je dla największych przedsiębiorstw, instytucji publicznych, a także dla najbardziej prestiżowych uczelni w kraju. Jesteśmy jednym z głównych beneficjentów wzrastającego zapotrzebowania na tego typu rozwiązania" - powiedział prezes Paweł Jaguś, cytowany w komunikacie.

Konsorcjum dostarczy uczelni kompletną infrastrukturę sprzętowo-programową, stanowiącą fundament pod budowę akademickiej chmury prywatnej. Do zadań Qumaka należeć będzie przygotowanie wyposażenie serwerowni oraz dostarczenie kompletnego środowiska informatycznego. Zgodnie z umową ma powstać w ciągu 6 miesięcy, podano również.

Qumak przypomina, że w ostatnim czasie zrealizował podobną inwestycję w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Zbudował także niedawno jedno z największych i najbardziej nowoczesnych data center dla grupy Polkomtel. Obecnie realizuje zlecenie o dużej skali dla jednej z największych instytucji finansowych w Polsce. Projekty z tego zakresu odpowiadają obecnie za ponad 11% backlogu spółki na 2015 rok.

Qumak jest polską spółką informatyczno-technologiczną, notowaną na GPW od 2006 r. Oferuje innowacyjne rozwiązania IT dla sektora prywatnego i publicznego, świadczy usługi obejmujące: konsulting i doradztwo, projektowanie i wdrażanie rozwiązań, wsparcie techniczne i serwisowe oraz rozbudowę rozwiązań.