Protest o wdzięcznej nazwie „Rowerem do Mordoru” rozpocznie się w piątek  o 18:00. Rowerzyści zamierzają przejechać m.in. przez Śródmieście, Mokotów, Ursynów. Ich ostatecznym celem będzie biurowy Służewiec, który w nomenklaturze warszawiaków coraz częściej określany jest mianem "Mordoru" (nazwa pochodząca z trylogii "Władca Pierścieni" J.R.R. Tolkiena - przyp. red.)

- Tym razem chcemy zwrócić uwagę na brak połączeń rowerowych pomiędzy największym zagłębiem biurowym Warszawy, Służewcem Przemysłowym a okolicznymi osiedlami, stacjami metra i resztą Warszawy – czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na oficjalnej stronie Warszawskiej Masy Krytycznej.

>>> Czytaj też: Polski przemysł mocno w górę. Produkcja rośnie szybciej od prognoz

Członkowie nieformalnego ruchu społecznego zwracają uwagę na fakt, że miasta już od wielu lat ignoruje temat Służewca, wydając zgody na budowę kolejnych inwestycji biurowych, do których nie ma dojazdu.

- Ostatnio urzędnicy z Ratusza i Mokotowa wręcz sabotują powstanie wygodnego połączenia rowerowego pomiędzy Służewem a Ursynowem – czytamy w komunikacie. 

Protest rowerzystów z Masy Krytycznej zbiegnie się w czasie z powrotami do domów tysięcy osób zatrudnionych w biurowcach zlokalizowanych przy ul. Domaniewskiej. Można więc spodziewać się, że w piątkowy wieczór ruch samochodowy w rejonie Służewca zostanie – delikatnie mówiąc – sparaliżowany.

>>> Czytaj też: Fenomen drukarek 3D, czyli jak wydrukować sobie samochód [WIDEO]

Oto dokładny przebieg 30-kilometrowej trasy, w którą udadzą się rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej: Plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, Świętokrzyska, Marszałkowska, pl. Konstytucji, Waryńskiego, Puławska, Domaniewska, Bukowińska, Rolna, al. KEN, Herbsta, Pileckiego, Płaskowicka, Rosoła, Ciszewskiego, Nowoursynowska, Wałbrzyska, al. Lotników, Modzelewskiego, Domaniewska, al. Niepodległości, Chałubińskiego, Al. Jerozolimskie, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście , Plac Zamkowy.