Program dopłat powstał w związku z dyrektywą Parlamentu Europejskiego. Jak podaje oficjalna strona NFOŚiGW – dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków zobowiązuje państwa członkowskie do tego, aby od początku 2021 r. wszystkie nowo powstające budynki były obiektami o niemal zerowym zużyciu energii.

Ideą programu jest zainteresowanie coraz większej liczby osób możliwością budowania lub zakupu energooszczędnych budynków mieszkalnych. Dofinansowanie dotyczy zarówno domów, jak i mieszkań, a kwota przyznawania dopłat przedstawia się następująco;

Dla domów jednorodzinnych spełniających standard NF40 przewidziana dopłata wynosi 30 tysięcy złotych, zaś dla tych, które spełniają standard NF15 kwota została powiększona do 50 tysięcy złotych. Jeżeli chodzi o mieszkania, kwota dopłaty jest pomniejszona i wynosi odpowiednio 11 lub 16 tysięcy złotych brutto przy spełnieniu określonych standardów.

Na dofinansowanie mogą liczyć osoby, które wybudują lub kupią dom/mieszkanie spełniające powyższe kryteria, jakie przyjął Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Należy również liczyć się z tym, że dopłata ma formę dofinansowania do kredytu. Jeżeli zdecydujemy się wybudować dom w stu procentach z własnego wkładu, powyższe dofinansowanie nam nie przysługuje. W kwestii kredytu należy także zasięgnąć informacji, co do listy banków, które współpracują z NFOŚiGW.

Reklama

Na masowy wysyp energooszczędnych inwestycji nie ma co jednak liczyć. Osoby, które są zainteresowane zakupem domu lub mieszkania spełniającego warunki dopłat, mogą wybierać zaledwie wśród kilkunastu ofert deweloperów, z czego tylko kilku z nich oferuje pomoc przy składaniu wniosków i daje gwarancję dopłat.

Jedną z nich jest osiedle 6 Dzielnica we Wrocławiu. Jest to jedyna inwestycja na Dolnym Śląsku, która oferuje jednorodzinne domy energooszczędne w zabudowie szeregowej. Ponadto wszystkie budynki są wyposażone w szereg zastosowań spełniających najwyższe standardy ekologicznego budownictwa, jakie jak – gruntowy wymiennik ciepła (GWC), rekuperator czy specjalna izolacja. Inwestycja obejmuje 10 domów z przestronnymi tarasami i ogródkami.

- Wrocław ma 5 dzielnic, zaczynamy budować szóstą – zalążek budownictwa energooszczędnego. Jako pierwsi wprowadzamy w budownictwie mieszkaniowym najnowocześniejsze rozwiązania ekologiczne, co jest korzystne nie tylko dla środowiska, ale w równym stopniu dla przyszłych mieszkańców 6 Dzielnicy – informuje Marta Lempart Prezeska Diamond Properties Sp. z o.o.

Inwestycja 6 Dzielnica w całości spełnia wymogi NF40, więc kupujący będą mogli uzyskać dofinansowanie w wysokości 30 tysięcy złotych do kredytu.

Kwoty dofinansowania, które oferuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie powalają na kolana, jednak należy przyjąć długoterminowe zalety posiadania energooszczędnego budynku mieszkalnego. Utrzymanie takiej nieruchomości jest kilkukrotnie niższe niż budynku wybudowanego tradycyjnymi metodami, co w perspektywie ciągłych podwyżek cen gazu i energii elektrycznej, może okazać się bardzo dobrą inwestycją.