Santander będzie miał bezpośrednio 33,3% udziałów w nowej spółce, UniCredit 33,3% akcji oraz fundusze private equity Warburg Pincus i General Atlantic - 33,3% udziałów.

Nowa spółka pod nazwą Pioneer Investments będzie zarządzała aktywami o wartości ok. 353 mld euro (wg stanu na koniec 2014 r.)

"Partnerstwo to będzie oznaczać wzmocnienie pozycji i skali nowego podmiotu zarządzającego aktywami - w branży, gdzie właściwa masa krytyczna daje przewagę konkurencyjną. Połączona firma zyska także możliwość większej dywersyfikacji, zarówno na dojrzałych, jak i rozwijających się rynkach w odniesieniu do produktów, bazy klientów i kanałów dystrybucji" - czytamy w komunikacie.

Santander podał, że wartość transakcji po stronie Santander Asset Management wyniesie 2,6 mld euro, a po stronie Pioneer Investment - 2,75 mld euro. Warburg Pincus i General Atlantic w ramach transakcji wyłożą dodatkowy kapitał na inwestycje w spółkę. 

>>> Czytaj też: Urzędnicy nie ujawnią swoich majątków. Ministerstwo przegrało z biurokratami

Santander podkreślił, że podpisana umowa nie będzie miała wpływu na poziom kapitałów grupy.

Działalność Pioneera w Stanach Zjednoczonych nie będzie uwzględniona w nowej spółce, ale będzie własnością UniCredit (50%) oraz Warburg Pincus i General Atlantic (50%).

Santander Asset Management dzięki obecności w 11 krajach, posiada majątek pod zarządzaniem wysokości 172,5 mld euro we wszystkich typach instrumentów inwestycyjnych. Spółka jest silnym lokalnym graczem w Europie oraz krajach Ameryki Łacińskiej.

Pioneer Investments jest obecny w 28 krajach i zarządza kwotą 225 mld euro aktywów, podzielone równo pomiędzy produkty zastrzeżone dla sieci dystrybucji UniCredit oraz sprzedawane przez innych pośredników i instytucje na całym świecie. W 2014 Pioneer miał ponad 13 mld euro globalnej sprzedaży netto, co uplasowało spółkę wśród pierwszych 5 graczy zarządzających aktywami w Europie.