Władysław Bartoszewski urodził się w 1922 roku w Warszawie. W 1940 roku trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. W kwietniu 1941 został zwolniony dzięki staraniom Polskiego Czerwonego Krzyża.

W AK przyjął pseudonim 'Teofil” i rozpoczął współpracę z Radą Pomocy Żydom „Żegota”. Podczas Powstania Warszawskiego był redaktorem naczelnym czasopisma „Wiadomości z Miasta i Wiadomości radiowe”. Był także adiutantem dowódcy placówki informacyjno - radiowej „Asma”.

W 1946 roku, już w komunistycznej Polsce, został oskarżony o szpiegostwo i skazany na 2 lata więzienia. W maju 1952 roku został skazany na 8 lat więzienia, ponownie za szpiegostwo. Zwolniono go w 1954 ze względu na zły stan zdrowia.

W 1980 roku został członkiem NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Wypuszczono go na wolność w kwietniu 1982 roku.
W latach 1990-95 był polskim ambasadorem w Austrii a później pełnił rolę polskiego ministra spraw zagranicznych.

Władysław Bartoszewski jest autorem ok. 1,5 tys. artykułów i 40 książek. Został odznaczony między innymi Orderem Orła Białego, Krzyżem Wielkiego Orderu Zasługi RFN i papieskim Orderem św. Grzegorza Wielkiego.

"Z ogromnym smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci prof. Bartoszewskiego. To ogromna strata, odszedł wielki Polak" napisał na twitterze prezydent Bronisław Komorowski.

"Panie Profesorze, praca z Panem była dla mnie największym zaszczytem, a Pańska przyjaźń największym darem. To bardzo smutny dzień dla nas" napisał przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski zapowiedział, że Sejm opuści flagi do połowy masztu. "Odchodzi świadek historii, wielki Polak" napisał Sikorski.